Андрій Овсієнко та Олексій Маловацький обговорили з представниками Ради Європи питання щодо реалізації рішень ЄСПЛ
Співрозмовники обговорили коло питань, пов’язаних із виконанням Україною рішень ЄСПЛ у групі справ «Олександр Волков проти України» та «Куликов та інші проти України». Відзначивши прогрес у виконанні державними органами України заходів індивідуального порядку, учасники зустрічі зосередили увагу на заходах загального характеру, спрямованих на виконання рішень ЄСПЛ у цих справах, а саме тих, що стосуються незалежності судової влади, системи дисциплінарної практики ВРП та суддівської кар’єри в Україні, законодавчих змін у сфері правосуддя.
Вісім місцевих загальних судів зможуть відновити роботу: Президент України підтримав подання ВРП
Президент України Володимир Зеленський Указом від 16 червня 2020 року № 226/2020 підтримав подання Вищої ради правосуддя щодо призначення 14 суддів на посади у місцевих загальних судах, які на сьогодні не здійснювали правосуддя через відсутність суддів у штаті суду або відсутність у суддів повноважень щодо здійснення правосуддя.
19 суддів звільнено з посад за загальними обставинами
Вища рада правосуддя вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Шавулу Вікторію Станіславівну – з посади судді Ленінського районного суду міста Дніпропетровська;
Макаренко Тетяну Володимирівну – з посади судді господарського суду Кіровоградської області;
Бугрика Володимира Васильовича – з посади судді Херсонського апеляційного суду;
Грицюка Петра Петровича – з посади судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду;
Іващука Володимира Ярославовича – з посади судді Рівненського апеляційного суду;
Поляницю Михайла Миколайовича – з посади судді Болехівського міського суду Івано-Франківської області;
Пікалову Наталію Михайлівну – з посади судді Краматорського міського суду Донецької області;
Гуцала Михайла Ігоровича – з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду;
Соломаху Людмилу Іванівну – з посади судді Донецького апеляційного суду;
Сороку Діну Вікторівну – з посади судді Козятинського міськрайонного суду Вінницької області;
Проценка Олександра Миколайовича – з посади судді Знам’янського міськрайонного суду Кіровоградської області;
Бершадську Оксану Володимирівну – з посади судді Кіровського районного суду міста Кіровограда;
Старосуда Миколу Івановича – з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду;
Попка Ярослава Степановича – з посади судді Восьмого апеляційного адміністративного суду;
Панфілову Аллу Василівну – з посади судді Кіровського районного суду міста Кіровограда;
Зеленського Володимира Вікторовича – з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду;
Луганського Володимира Івановича – з посади судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області;
Петрова Володимира Вячеславовича – з посади судді Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області;
Курій Наталії Михайлівни – з посади судді Львівського апеляційного суду.
Також Вища рада правосуддя прийняла рішення відкласти розгляд матеріалів щодо звільнення Комнацького Олега Володимировича з посади судді Богунського районного суду міста Житомира для додаткового опрацювання.
ВРП ухвалила залишити без розгляду заяву Фатєєвої Ніни Іванівни про звільнення з посади судді Комінтернівського районного суду міста Харкова у відставку та відмовити у звільненні Клочка Володимира Миколайовича з посади судді Сквирського районного суду Київської області у відставку.
Моніторингова місія ООН з прав людини вітає рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності статті 375 Кримінального кодексу України
Моніторингова місія ООН з прав людини наголошує: Конституційний Суд України дійшов висновку, що судові рішення мають переглядатися лише в рамках процедури оскарження, а не слідчим та прокурором, як це було при застосуванні статті 375 Кодексу. Крім того, вважають в організації, поняття «неправосудний» було нечітким і допускало надто широке тлумачення, а тому не відповідало принципам правової визначеності та незалежності суддів. Таку позицію Місія ООН висловила у повідомленні, опублікованому на офіційній сторінці у мережі Facebook організації.
Визначення показника річного навантаження судді – найбільш актуальна управлінська проблема судової влади
ВРП активізувала процес визначення нормативів річного навантаження кожного судді (кількість справ, розгляд яких має бути завершений протягом року). Такий показник стане основою для обґрунтування кількості суддів у судах України, нормативів тривалості розгляду судових справ та подальшого фінансового та кадрового заохочення суддів, які працюють із надмірним навантаженням. До консолідованого процесу визначення середніх витрат часу на розгляд справ для формування коефіцієнтів навантаження суддів мають бути залучені усі зацікавлені сторони, щоб у подальшому ці коефіцієнти слугувати «відправною точкою» при погодженні кількості суддів у кожному конкретному суді з урахуванням юрисдикції суду та категорій справ, що розглядаються.
Суддю Сквирського районного суду Київської області тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Суддю Сквирського районного суду Київської області ВолодимираКлочка тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Першої Дисциплінарної палати ВРП.Строк дії відсторонення суддів від здійснення правосуддя – до ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про їх звільнення з посади або скасування рішення Дисциплінарної палати.
Опубліковано Закон України, що врегульовує деякі питання забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу ВККСУ
19 червня 2020 року в газеті «Голос України» (№ 99 (7356) від 19 червня 2020 року) опубліковано Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України».
Cуддя Дзержинського районного суду міста Харкова відсторонена від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності
Вища рада правосуддя вирішила, тимчасово, до 28 липня 2020 року, відсторонити суддю Дзержинського районного суду міста Харкова ІринуГрищенко від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.
У ВРП обговорили особливості діяльності судових інституцій в умовах пандемії
Учасники обговорили особливості діяльності судових органів та заходи, вжиті Вищою радою правосуддя, Верховним Судом, Державною судовою адміністрацією України, Вищим антикорупційним судом, Національною школою суддів України, Радою суддів України та Службою судової охорони у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19, а також питання організації роботи судів і розгляду справ адміністративними судами в умовах карантину, використання судами технічних засобів відеоконференцзв’язку, проблеми, пов’язані з неврегулюванням на законодавчому рівні питань щодо проведення судових засідань у режимі відеоконференції, забезпеченням дистанційного повного доступу до матеріалів суддівських досьє та матеріалів особових справ кандидатів на посаду судді в умовах карантину.
«Незважаючи на те, що карантин в України триває вже три місяці, а судова система працює в умовах викликаних цим обмежень, жоден суд не припинив свою роботу. Діяльність установ системи правосуддя, судів, органів суддівського врядування, самоврядування, Вищої ради правосуддя не була зупинена навіть на день», – зауважив Голова ВРП під час заходу.
Президент України призначив 27 суддів до місцевих загальних судів
Указом від 22 червня 2020 року № 243/2020 Президент України Володимир Зеленський підтримав подання Вищої ради правосуддя про призначення суддів на посади у місцевих загальних судах.
Член ВРП Олег Прудивус: Суддівська робота вимагає не лише високого професіоналізму, а й психологічної стійкості
Сьогодні у судовій системі вкрай критична кадрова ситуація. На цьому у коментарі каналу «1+1» наголосив член ВРП Олег Прудивус. «У десяти судах взагалі відсутні судді. У 23 % судів України працює 50 і менше відсотків суддів від передбаченої штатної чисельності. Зокрема, менше 50% суддів працює в десяти судах Полтавської області, в дев’яти судах Черкаської області, у восьми судах Харківської області, у семи судах Львівської та Житомирської областей, у шести судах Вінницької і Волинської областей», – повідомив член ВРП.
ВРП внесе подання про призначення чотирьох кандидатів на посади суддів
23 червня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила внести Президентові України подання про призначення чотирьох кандидатів на посади суддів до місцевих загальних судів.
Таким чином, починаючи з 27 квітня 2020 року, ВРП ухвалила рішення внести Президентові України подання про призначення 428 кандидатів, які претендують на зайняття вакантних посад суддів у місцевих загальних судах, із 467 рекомендацій із відборів 2012, 2013, 2017 років.
Суддю Каланчацького районного суду Херсонської області тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Суддю Каланчацького районного суду Херсонської області Живцову Олену Анатоліївну тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя.
Строк дії відсторонення судді від здійснення правосуддя – до ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про їх звільнення з посади або скасування рішення Дисциплінарної палати.
ВРП звільнила суддю Бориспільського міськрайонного суду Київської області за вчинення істотного дисциплінарного проступку
При перевірці та дослідженні матеріалів, зокрема, встановлено, що під час розгляду цивільних справ суддею Бондаренком І.А. не враховано положення Земельного кодексу України щодо заборони на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, всупереч вимогам статті 19 Конституції України рішенням суду фактично змінено цільове призначення спірних земельних ділянок з ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ведення підсобного сільського господарства, при цьому не залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, державні органи і установи, стосовно яких рішенням суду було вирішено питання, що порушило їхнє право на захист своїх інтересів при розгляді справи, допущено порушення статті 223 ЦПК України щодо встановлення дати набрання законної сили судовим рішенням. Вказані порушення встановлено судом апеляційної інстанції та кваліфіковано їх як порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У Вищій раді правосуддя відбулася презентація Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік та її фахове обговорення
Захід відбувся в режимі відеоконференції (Страсбург – Київ) за сприяння Проекту Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини».
Учасники заходу обговорили:
– стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік та заходи, вжиті Вищою радою правосуддя у цьому напрямі;
– відповідність Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік стандартам та рекомендаціям Ради Європи;
– питання, пов’язані зі станом та вимогами виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групі справ Олександра Волкова;
– подальші кроки для посилення захисту незалежності суддів в Україні та сформулювали відповідні рекомендації.