1. Відбувся форум «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації»
Суть дезінформації, методи боротьби з пропагандою, вплив дезінформації на судову систему, дезінформація в законодавчому контексті – ці питання стали предметом обговорення під час загальнонаціонального форуму «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації», який відбувся 1 липня 2020 року у форматі онлайн. Організаторами заходу стали ВРП, Верховний Суд, РСУ, ДСА України, Національна школа суддів України спільно з Проєктом ЄС «Право-Justice» та за фінансової підтримки Європейського Союзу.
2. Член ВРП Лариса Швецова: «Питання протидії дезінформації є актуальним для судової влади»
«Сьогодні змінюються вимоги суспільства до судової влади. Якщо взяти аналітичні дані, то ми побачимо, що більш ніж 55% нашого населення всю інформацію отримують саме зі ЗМІ. Особливо це стосується судової системи. І тому я вважаю, що тема протидії дезінформації є дуже актуальною і важливою», – зазначила Лариса Швецова у вітальній промові під час IV загальнонаціонального форуму «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації».
Статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу вираження поглядів, нагадала Лариса Швецова. До того ж Консультативна рада європейських суддів в одному зі своїх висновків зауважила, що судді повинні визнати той факт, що вони є публічними особами, й не повинні бути надто сприйнятливими або вразливими. Водночас, на думку Лариси Швецової, існує межа між свободою вираження думок і законною критикою, з одного боку, та використанням дезінформації – з іншого. «І нам потрібно дуже ретельно й виважено підходити до визначення цієї межі», – акцентувала увагу член ВРП.
3. У Вищій раді правосуддя обговорили питання фінансування судів
У ВРП відбулася чергова робоча зустріч із проблемних питань фінансування судів та початку функціонування ЄСІТС. Голова ВРП Андрій Овсієнко та член ВРП Олег Прудивус зазначили, що з початку 2020 року до Ради надходять численні звернення працівників апаратів місцевих судів різних регіонів щодо нерівномірного розподілу фонду оплати праці. Крім того, почастішали звернення судів щодо незабезпечення коштами для надсилання поштової кореспонденції. 18 червня 2020 року ДСА України вкотре звернулася до прем’єр-міністра України з проханням невідкладно ініціювати внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо збільшення поточних видатків на забезпечення судочинства в сумі 631,6 млн гривень. 23 червня 2020 року прем’єр-міністр України дав доручення міністрові фінансів України опрацювати зазначене звернення ДСА України та в разі потреби в установленому порядку внести пропозиції на розгляд КМУ.
4. Трьох суддів звільнено у відставку
2 липня 2020 року Вища рада правосуддя, розглянувши матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, ухвалила звільнити трьох суддів у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Біляєву Олену Миколаївну – з посади судді Донецького апеляційного суду;
Ничик Галину Іванівну – з посади судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області;
Іванченка Максима Валерійовича – з посади судді Пологівського районного суду Запорізької області.
5. Запропоновані законопроєктом № 3711 зміни дадуть Вищій раді правосуддя можливість сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України
Для судової системи і всього суспільства вкрай важливо ухвалити законопроєкт, який дасть змогу сформувати ВККСУ. На цьому наголосив заступник голови ВРП Олексій Маловацький під час засідання Комітету ВРУ з питань правової політики, де розглядався відповідний проєкт закону. У засіданні також взяла участь член ВРП Світлана Шелест. «На сьогодні десять судів в Україні не здійснюють правосуддя, у 79 судах працює по одному судді. Тобто наразі 89 судів перебувають у стресовій ситуації. Щотижня ВРП звільняє у відставку близько 14 суддів. Недостатність суддів у судах становить 32 %. Ще 30 % суддів мають право на відставку і однозначно ним скористаються, адже існує правова невизначеність і постійно змінюється нормативне регулювання в частині, яка стосується судової системи чи статусу суддів. Крім того, ми маємо серйозну ситуацію з незавершеними процедурами кваліфікаційного оцінювання, а саме щодо 50 % суддів загальних судів, які здійснюють правосуддя, такі процедури не завершено», – наголосив заступник голови ВРП.
6. Тиск на суддю шляхом цілеспрямованої інформаційної кампанії є неприпустимим
Відповідно до статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» ВРП з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя веде та оприлюднює реєстр повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність. За результатами розгляду таких повідомлень та за наявності підстав ВРП ухвалює рішення про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, зауважив заступник голови ВРП Олексій Маловацький у виступі на IV загальнонаціональному форумі «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації».
7. Українські суди поповнилися кадрами
Указом від 2 липня 2020 року № 265/2020 Президент України Володимир Зеленський підтримав подання ВРП про призначення 37 суддів на посади в місцевих загальних судах.
8. Член ВРП Лариса Швецова увійшла до рейтингу Ukrainian Women in Law 2020
Член ВРП Лариса Швецова стала однією із переможниць рейтингу жінок-лідерок у номінації «Успішні жінки-юристки: політикині, державні службовці, судді, громадські діячки» в дослідженні Ukrainian Women in Law 2020.
9. Павло Пушкар: «Непослідовна судова реформа може остаточно знищити суд як стрижень легітимності державної влади та закону»
Нині, коли тема реформування судової системи України набирає нових обертів, слід враховувати попередній досвід судової реформи, яку Кабінет міністрів Ради Європи оцінював через процедуру виконання рішень Європейського суду з прав людини. Така процедура спрямована на дієвість принципу розподілу влад, посилення конституційних гарантій незалежності суддів (незмінюваності суддів на практиці) та визначення процедур і критеріїв відповідальності суддів. Про це заявив керівник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар у своєму виступі під час презентації Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік.
10. Запропоновані Мін’юстом зміни до законодавства призведуть до порушення консолідації прав та обов’язків судді, закріплених у Законі України «Про судоустрій і статус суддів»
Вища рада правосуддя вважає неприйнятною ініціативу Міністерства юстиції України щодо вилучення із Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (№ 1402-VIII) антикорупційних норм та заміни їх відсилкою до Закону України «Про запобігання корупції» (№ 1700-VII). Таку позицію відображено в консультативному висновку ВРП до законопроєкту № 3448.
На думку ВРП, недоцільно вносити зміни до статті 95 закону № 1402-VIII, які передбачають проведення спеціальної перевірки стосовно кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за їхньою письмовою згодою, оскільки пунктом 12 частини 4 статті 95 закону № 1402-VIII передбачено, що особа, яка має намір бути призначеною членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, разом із відповідною заявою надає згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до закону.
11. Оголошено конкурс на участь у навчальному курсі «Підготовка тренерів із впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду»
Оголошено конкурсний прийом заявок для проходження навчання за програмою спеціального курсу «Підготовка тренерів із впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду». Цей курс розроблено міжнародними та національними експертами Проєкту ЄС «Право-Justice» у межах реалізації ініціативи «Модельні суди». Мета навчального курсу – підготовка тренерів, які надалі самостійно зможуть передати набуті спеціальні професійні знання та навички своїм колегам для поширення найкращих європейських практик із забезпечення доступу до правосуддя користувачів суду з-поміж вразливих категорій громадян, зокрема дітей, жертв сексуального та гендерно зумовленого насильства, осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.
Навчальний курс почнеться 15 липня 2020 року та передбачає проведення восьми вебінарів із періодичністю двічі на тиждень.