На звільнені території Донецької та Луганської областей планують спрямувати мобільні групи, які допомагатимуть збирати докази воєнних злочинів.
Про це заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов повідомив ZN.UA в інтерв’ю, опублікованому 24 листопада.
«Ми перебуваємо в постійному пошуку, як ще вдосконалити методику розслідування, активізувати його, знайти нові докази… Тому ми плануємо запустити новий інструмент – мобільні групи. Передбачається, що вони фіксуватимуть грубі порушення міжнародних гуманітарних норм, прав людини, які мали місце в певний період часу на конкретній території», – сказав він.
За словами заступника генпрокурора, ідеться про звільнені у 2014–2015 роки території.
«Хоча минуло більше п’яти років, на місці подій можуть залишатися докази, важливі для розслідувань, свідки й жертви, які допоможуть відновити хронологію подій. Розглядаємо варіант створення шести таких груп терміном дії на півроку і розподілом їхньої роботи за територіальним принципом», – пояснив Мамедов.
Він зазначив, що «до таких місій з установлення фактів мають входити прокурор, слідчий, а в окремих випадках і експерти – судово-медичні, балісти, екологи і представники Міноборони».
За даними Мамедова, українські правоохоронці розслідують понад 5 тис. справ, пов’язаних із воєнними злочинами, у них фігурує майже 9,5 тис. осіб.
У 2014 році, відразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України (ЗСУ) з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази.
Частину окупованих територій Донбасу ЗСУ зуміли звільнити у 2014–2015 роки.