Колишній прем’єр-міністр України, ексглава тристоронньої контактної групи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Вітольд Фокін розповів в інтерв’ю «КП в Украине», яке опублікували 26 листопада, що довго вагався перед тим, як дати згоду на роботу в ТКГ.
«Питання, чи зможу працювати із Кравчуком, що не виникало. Був упевнений – зможу. Проте ми зустрілися і довго обговорювали можливість виконання Мінських угод не на шкоду інтересам України. Прийшли до спільної згоди: така можливість існує, не дивлячись на труднощі виконання деяких пунктів заходів і слабку аргументацію послідовності їх виконання», – сказав Фокін.
За його словами, вони з Кравчуком прийшли до висновку, що альтернативи Мінським домовленостям немає, їх треба виконувати, йдучи на розумний компроміс задля відновлення миру.
Фокін зізнався, що з моменту своєї відставки у 1992 році і до початку роботи в ТКГ не спілкувався із Кравчуком.
«У цьому не було ні потреби, ні інтересу. З Леонідом Макаровичем ми різні люди. Він по-своєму унікальний, на всі випадки життя у нього є свій спосіб маскування, свій ідеологічний камуфляж. Без зусиль змінюючи свої переконання, він пристосовується до будь-яких обставин заради власного благополуччя, а для мене завжди «краще бути, ніж здаватися», – сказав експрем’єр.
30 липня президент України Володимир Зеленський призначив главою делегації в ТКГ Кравчука. Перший президент заявляв, що своєю основною місією на цій посаді вважає завершення війни на Донбасі.
6 серпня Зеленський повідомив, що до ТКГ з української сторони також увійдуть Фокін, віцепрем’єр-міністр, міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков та речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко.
87-річний Фокін 18 серпня став першим заступником глави української делегації в ТКГ. Відрекомендував його іншим учасникам переговорів Єрмак. В інтерв’ю «1+1» , яке вийшло 12 вересня, внучка Фокіна Маша повідомила, що це вона познайомила діда з Єрмаком.
29 вересня під час засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Фокін заявив, що не впевнений, чи воюють Україна та Росія. Він також сказав, що ніколи не буде ворогом Росії.
Комітет радив президенту України Володимиру Зеленському засудити висловлювання Фокіна і звільнити його. 30 вересня Зеленський усунув Фокіна зі складу української делегації в ТКГ і звільнив його від виконання обов’язків заступника голови делегації.