Перший віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук на засіданні погоджувальної ради парламенту закликав народних депутатів 1 грудня розпочати розгляд у другому читанні законопроєкту про народовладдя через референдум.
Про це повідомляє кореспондент видання «ГОРДОН».
«Завтра ми відзначатимемо 29-ту річницю з моменту проведення загальнонаціонального референдуму щодо проголошення незалежності України. Щиро закликаю в разі можливості – я знаю, що всі процедури вже пройдені – завтра, в цей історичний день для України, перейти до розгляду законопроєкту про народовладдя через всеукраїнський референдум №3612, який був внесений президентом України Володимиром Зеленським», – сказав Стефанчук під час включення за допомогою відеозв’язку (він ще на самоізоляції через інфікування коронавірусом).
На брифінгу після засідання лідер партії «Слуга народу» нардеп Олександр Корнієнко сказав, що законопроєкт про народовладдя «доволі пропрацьований».
«Він готовий до винесення в зал. У комітеті було кілька раундів, була робоча група під керівництвом заступниці голови комітету й усі правки були враховані, частина відхилена. Думаю, що проблем із підтримкою цього законопроєкту всередині нашої фракції в залі не має виникнути. Але там є процедурний момент великої кількості правок, і це просто може затягнути роботу. У нас на цьому тижні і так є законопроєкти з великою кількістю правок: про внутрішні водні шляхи, наприклад (є питання, наскільки швидко ми будемо просуватися), тому тут питання, що вибирати. Я погоджуюся з паном Стефанчуком про символічність дати 1 грудня, але давайте подивимося, чи є потенціал на цьому тижні», – сказав він.
Корнієнко уточнив, що йдеться приблизно про 1 тис. правок. За даними Стефанчука, робоча група врахувала більше ніж третину з них.
Законопроєкт №3612 про референдум у першому читанні 18 червня підтримало 252 депутати за мінімально необхідних 226. Президент України Володимир Зеленський подав його до парламенту 9 червня і визначив як невідкладний.
Згідно із законопроєктом, всеукраїнський референдум за народною ініціативою може бути проведено на вимогу не менше ніж 3 млн громадян України, які мають право голосу. Оголошує проведення референдуму президент своїм указом.
На референдум зможуть виносити тільки чотири групи питань. Вони мають стосуватися затвердження закону про внесення змін до розділів І («Загальні питання»), ІІІ («Вибори. Референдум») і XIII («Внесення змін до Конституції України») Основного закону, питань загальнодержавного значення, зміни території України, втрати чинності закону або окремих його положень. Водночас на один референдум мають виносити одне питання.
Не можуть виносити на референдум питання, які стосуються податків, бюджету та амністії, які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності країни, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі та які суперечать Конституції України й нормам міжнародного права.
Законопроєкт передбачає можливість електронного голосування на референдумі. У пояснювальній записці до законодавчої ініціативи зазначено (.docx ), що це «ключова новація законопроєкту, що вирізняє його серед інших законопроєктів, які реєструвалися у Верховній Раді».