Українська влада має дослухатися до слів засновника і президента групи DCH Олександра Ярославського, який наприкінці минулого тижня звернувся до президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра, спікера та голів фракцій Верховної Ради із закликом вжити необхідних заходів, щоб Україна уникла міжнародного арбітражу з китайськими інвесторами ПАТ «Мотор Січ» та відшкодування їм $3,5 млрд збитку. Про це заявив політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, пише «112 Україна».
«Якщо Ярославський звернувся до Зеленського щодо «Мотор Січі», це означає, що китайці більше не налаштовані домовлятися, вони налаштовані йти в арбітраж і домагатися сплати Україною $3,5 млрд. Їхній ресурс терпіння вичерпаний. А враховуючи рівень юристів, яких вони найняли, їм не надто складно буде домогтися рішення на свою користь. Коли приватні інвестори купують акції приватної компанії, а потім чотири роки позбавлені можливості нею управляти через дії СБУ, Генпрокуратури та АМКУ, це легко кваліфікувати як експропріацію інвестицій», – вважає Карасьов.
За інформацією головного редактора Ukraine Business News і колишнього кореспондента The New York Times Джеймса Брука, інтереси представників КНР в інвестиційному спорі з Україною будуть захищати три юридичні фірми з-поміж найвідоміших у світі, сильних у питаннях міжнародного арбітражу та пов’язаних з американським істеблішментом. В одній із них партнером є чоловік майбутньої віцепрезидентки США Камали Гарріс. Про це Брук писав у колонці для «НВ Бізнес».
Карасьов вважає, що в Китаю зараз з’являється час на пошук альтернатив українським двигунам.
«Вашингтон послабить санкційну хватку проти Пекіна, у тому числі у сфері технологічного посилення. І тепер «Мотор Січ» та її колектив із десятків тисяч людей – клопіт тільки України», – пояснив політолог.
Найдивнішим він назвав байдужість політичного класу до долі підприємства.
«Ярославський – єдина людина в цій країні, яка намагається буквально докричатися до Банкової та Печерських пагорбів, щоб умовити владу звернути з небезпечного шляху. До речі, не тільки щодо «Мотор Січі», а й щодо «Електроважмашу», і Харківського авіазаводу. Таке відчуття, що ніхто з можновладців не розуміє, що після арбітражу з китайцями Україна залишиться і без авіабудування, і без $3,5 млрд. І тільки Ярославський усвідомлює масштаб катастрофи, коли Україні доведеться сплачувати штрафні санкції в розмірі декількох траншів МВФ, які так активно обговорюють, а десятки тисяч робітників із сім’ями залишаться без шматка хліба. Адже саме президенту, Кабміну і ВРУ доведеться думати, як потім гасити соціальний вибух і дивитися в очі виборцям», – дивується Карасьов.
Китайські інвестори ПАТ «Мотор Січ» однозначно налаштовані йти в міжнародний арбітраж, щоб домогтися від держави Україна відшкодування збитку в розмірі $3,5 млрд. Про це йдеться в офіційному відкритому зверненні Ярославського.
«Як громадянин України, щиро відданий своїй країні, і бізнесмен, зацікавлений у її економічному зростанні, я вважаю своїм обов’язком спробувати запобігти подальшому несприятливому розвитку подій, який може завдати серйозної шкоди фінансовому становищу нашої держави та її міжнародному реноме. Тим більше, що дуже значної шкоди завдано вже зараз. ПАТ «Мотор Січ» – одне з найбільших підприємств одного з найбільших українських міст – сьогодні фактично простоює без ринків збуту, без інвестицій у модернізацію виробництва, втрачаючи унікальних фахівців і відправляючи робітників у вимушені відпустки. І з кожною хвилиною ситуація стає дедалі більш складною і незворотною», – пише бізнесмен.
Велика частина співробітників ПАТ «Мотор Січ» перебуває у вимушених відпустках, писав портал «Запорожские вести».