Колишній керівник ДП «Спецтехноекспорт» Павло Барбул заявив, що зміг під час керівництва компанією забезпечити оборонні підприємства України замовленнями на суму понад $500 млн, а сьогоднішні інтриги та падіння реальних надходжень за контрактами – згубні для галузі. Про це він написав у своєму Facebook.
«Протягом останніх кількох місяців тривають інтриги навколо не чужого мені «Укроборонпрому», спостереження за якими збоку на тлі критичного падіння реальних надходжень за контрактами змусили мене зробити цей пост. Упродовж чотирьох років роботи у структурі було пройдено гарну школу як роботи, так і в житті, були як успіхи, так і невдачі. Супроводжуючи в роботі приблизно 500 контактів, сукупно забезпечуючи Україну потоком у понад $500 млн, я постійно стикався з необхідністю балансувати між прямою роботою із залучення замовлень і внутрішніми політичними процесами, інтригами і банальним саботажем», – зазначив він.
Як приклад Барбул навів контракт України з модернізації індійських літаків Ан-32.
«Я пишаюся, що маю безпосередній стосунок до виконання цього контракту, який дістався Україні ще 2009 року. Сума була і за сьогоднішніми мірками значна – $400 млн. Це не тільки приплив валюти, але й 60% усього чистого доходу ДП «Завод 410 ЦА», на базі якого виконували контракт і який, на мою думку, залишається одним із найкращих у світі у своєму сегменті. Із 2009 року «Завод 410 ЦА» сумлінно його виконував, поки не настав 2014 рік. Розрив відносин із РФ в оборонній сфері спричинив розрив усіх постачань комплектування, контракт виявився під загрозою зриву. Терміново знадобилися імпортозаміщення, зміна постачальників головного обладнання, внесення змін у конструкторську документацію літака. В іншому разі ДП «Завод 410 ЦА» мало б заплатити штраф Індії $20 млн і недоотримати ще приблизно $90 млн», – написав ексглава держпідприємства.
Він зазначив, що потім почали відбуватися «дивні та сумнівні» з погляду захисту національних інтересів процеси, але завдяки дипломатам ситуацію вдалося стабілізувати.
Барбул додав, що зараз головне завдання – об’єднати зусилля для одержання нових замовлень, «інакше, як уже очевидно протягом останніх двох років, галузь може просто загинути з величезним ризиком остаточно втратити потенціал у цілій низці галузей військової промисловості».
«Ще не пізно припинити внутрішні чвари, стати нарешті єдиною командою й урятувати ситуацію. Криза – це нові можливості, але важливо не втратити шанс. Адже головне, що є у структурі, – це тисячі вірних своїй справі фахівців найвищого класу, робітники, конструктори, інженери, еккаунти, найкрутіші сейлзи, юристи, співробітники служб протоколу, фінансових служб, апаратів і багато інших. Щиро бажаю новій команді зробити домашнє завдання, проаналізувати поточний стан галузі, створити й узгодити антикризову стратегію і план порятунку галузі та об’єднати співробітників усіх підприємств на конструктивну і націлену на досягнення результату роботу!» – підсумував Барбул.
https://www.facebook.com/pavel.barbul.9/posts/10158836787109921
«Спецтехноекспорт» – державне госпрозрахункове зовнішньоторговельне підприємство, основною сферою діяльності якого є експортно-імпортні відносини на світовому ринку продукції та послуг військового і подвійного призначення.
НАБУ ініціювало кримінальне провадження проти службових осіб ДП «Спецтехноекспорт» за фактом розтрати грошових коштів за нібито ненадані послуги з боку міжнародного агента за «індійським контрактом».
Розслідування доручили детективу НАБУ Дмитрові Литвиненку, який раніше фігурував у скандальній «справі Свинарчуків». У переписці з партнерами Ігоря Гладковського він уточнював, які фірми необхідно викреслити з «чорного списку» для виконання ними оборонних замовлень. Але замість звільнення Литвиненка заохотили оцінкою «відмінно» за роботу, писало агентство УНІАН.
Прокурорами у справі «Спецтехноекспорту» стали Вадим Сидоренко, який звинувачував раніше мера Львова Андрія Садового в неправильному виділенні землі під індустріальний парк, а також Ольга Ярова – звільнена з органів прокуратури за порушення, зокрема непроцесуальні контакти із суддями, про це повідомляв «Цензор.НЕТ».
За даними УНІАН, під час розслідування кримінальної справи з’ясували, що детективи НАБУ і прокурори САП здійснювали тиск на судових експертів із метою фальсифікації справи. Експерти встановили, що жодної розтрати коштів із боку керівництва ДП «Спецтехноекспорт» не було.