У Білорусі, де керує Олександр Лукашенко, відбувається трагедія. Про це перший президент України Леонід Кравчук заявив «Радіо Свобода» в інтерв’ю, опублікованому 3 грудня.
«Мені шкода, що в Білорусі відбувається така трагедія – людська і політична. Я думаю, що Лукашенко за 26 років при владі перетворився в саму владу. Людського в ньому фактично не залишилося. Він увесь зітканий із влади. Тому він не може усвідомити себе без влади. Він втрачає все людське, а сприймає лише адміністративно-владне», – сказав Кравчук.
Він вважає, що для Лукашенка «люди – це матеріал для керування, а не громадяни, яких треба поважати, які є джерелом влади».
За словами українського політика, «керівника, який втратив людські якості гуманності, добра та поваги, співчуття до людей», із Лукашенка створив вплив Росії.
«Він вірив і вірить, що Росія завжди допоможе йому особисто, а не Білорусі, і цим він скористається в критичних ситуаціях, що, власне, ми і бачимо сьогодні», – пояснив Кравчук.
На його думку, «зараз немає сенсу закликати Лукашенка до чого-небудь».
«У ньому, окрім адміністративно-диктаторського, з’явився ще страх і бажання покарати тих, хто посмів виступити проти нього. Покарати їх за це. Тому вже немає підстав думати, що його ще можна в чомусь переконати. Я думаю, тут може спрацювати лише одне (на що не варто сподіватися) – щоб Росія офіційно заявила і відмовилася від будь-якої допомоги Лукашенку», – зазначив експрезидент України.
Водночас він вважає, що президент РФ Володимир Путін продовжить підтримувати Лукашенка, і сам той не піде.
«Тільки спільні зусилля світової спільноти, європейських держав, у тому числі України, на що він, у тому числі, негативно реагує і хворобливо навіть, часто дозволяє собі випади й оцінки проти України, хоча в нас до білорусів і до Білорусі дуже поважне ставлення», – сказав Кравчук.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту не згодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув на той момент президент Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. За даними Тихановської, загиблих восьмеро.
Лукашенко 23 вересня, як він вважає, знову обійняв на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС запровадив санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських посадовців. До санкцій приєдналася Україна.