3 грудня уповноважена Верховної Ради із прав людини Людмила Денісова зустрілася із представницею «ДНР» у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Дар’єю Морозовою. Про це Денісова написала у Facebook.
Під час зустрічі омбудсменці передали 28 томів кримінальної справи стосовно громадянки України, яка протягом 20 років бореться за підтвердження своєї невинуватості в апеляційних і касаційних інстанціях України. Перемовини про передання документів тривали понад два роки, зазначила Денісова.
«Це справа передана представнику апеляційного суду Донецької області. Вона буде розглянута, будуть проведені необхідні слідчі дії, чим право на справедливий суд та ефективний юридичний захист громадянки України буде дотримано», – написано в пості.
Денісова обговорила передання українській стороні 125 кримінальних проваджень стосовно 133 громадян України, яких притягнули до кримінальної відповідальності до початку військової агресії РФ і яких утримують на підконтрольній уряду України території.
«Позитивно розглянуто питання щодо передачі для подальшого відбування покарання на підконтрольну територію 300 засуджених, які з початку військової агресії перебували в місцях позбавлення волі. Це можна буде реалізувати після закінчення пандемії», – написала Денісова.
За інформацією омбудсменки, обговорювали питання про звільнення цивільних осіб і військовополонених, яких утримують на тимчасово окупованій території Донецької області.
«Є технічні питання, які потребують уточнення, але в цілому сторона переговорів налаштована на організацію цього процесу. Сподіваюся, що найближчим часом всі домовленості будуть реалізовані», – підсумувала Денісова.
https://www.facebook.com/denisovaombudsman/posts/4700350900037622
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Обмін у форматі «всіх на всіх» передбачено домовленостями, досягнутими на зустрічі «Нормандської четвірки» в Парижі у грудні 2019 року.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передали їм 14.
Українська сторона у тристоронній консультативній групі з урегулювання ситуації на Донбасі пропонувала провести обмін утримуваними особами до 24 грудня. Голова української делегації Леонід Кравчук заявляв, що Київ просить звільнити 11 осіб.
Денісова заявляла у вересні, що в ОРДЛО бойовики незаконно утримують 235 українців, а ще 112 осіб незаконно позбавлені волі у РФ і в анексованому Криму.