Україна до кінця року планує вийти на ринок зовнішніх та внутрішніх запозичень і сумарно отримати приблизно $3 млрд кредиту. Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів в інтерв’ю «Корреспонденту», опублікованому 2 грудня.
У прем’єра запитали, чи є альтернативні джерела, які можуть покрити витрати бюджету цього року.
«Це традиційні джерела, якими користувалася Україна всі роки незалежності: ринок зовнішніх і внутрішніх запозичень. У нас залишається ще кілька аукціонів із розміщення ОВДП. Звісно, це будуть коротко- і середньострокові запозичення, і вони будуть дорожчими (10–13% річних у гривні), ніж кошти МВФ. Але якщо ми знаємо дату приїзду місії та дату надання траншу, то бридж-кредити (короткострокові кредити до моменту отримання грошей) – це цілком робочий інструмент», – відповів Шмигаль.
Він зазначив, що Україна може вийти на ринок зовнішніх запозичень до 15 грудня.
«Це теж будуть короткі позики, до пів року. Обсяги залежать від виконання бюджету і розміру його дефіциту. На внутрішньому ринку це може бути 50–60 млрд грн [орієнтовно $2 млрд], на зовнішньому – приблизно $1 млрд», – додав прем’єр-міністр.
Україна співпрацює з МВФ за новою програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня цього року. За нею передбачено виділити Україні $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу.
Як говорив міністр фінансів Сергій Марченко, Україна очікувала на отримання ще двох траншів по $700 до кінця року, але цього не сталося. Загалом, за його словами, до кінця року в бюджеті країни не бракує $3 млрд.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що в нинішній ситуації економіці України потрібні гроші МВФ. «Вигідно нам, невигідно – зараз це як кров для організму людини», – пояснював він.
Перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова говорила наприкінці листопада, що черговий транш від МВФ одержати до кінця 2020-го Україна не встигне.
«У МВФ є процедури: скільки часу займає перегляд, скільки часу готуються документи, коли вони подаються на розгляд ради директорів, і тільки після цього відбувається виділення коштів. Враховуючи те, що сьогодні вже майже 1 грудня, що 25 грудня починаються різдвяні свята в Європі, а потім новорічні свята, ми фізично не встигаємо завершити цю процедуру отриманням грошей у цьому році», – пояснювала вона.