Верховна Рада України 4 грудня ухвалила законопроєкт №4314, який скорочує терміни затвердження клінічних випробувань і реєстрації вакцин та ліків проти коронавірусної інфекції, передає кореспондент видання «ГОРДОН».
Документ за основу підтримало 260 парламентаріїв, а в цілому – 270.
«Проєкт закону розроблений із метою створення умов для забезпечення доступу населення України до безпечних, якісних та ефективних вакцин проти COVID-19», – ідеться в його пояснювальній записці.
Згідно із законопроєктом, терміни затвердження протоколів клінічних випробувань лікарських засобів для лікування COVID-19 скорочено до п’яти днів.
Проєкт закону дає змогу швидше проводити зазначені процедури і для інших медичних імунобіологічних препаратів для профілактики коронавірусної інфекції.
Законопроєкт продовжує термін дії закону України № 539-IX, в якому описані аналогічні положення для ліків проти COVID-19 до кінця дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
За інформацією міністра охорони здоров’я Максима Степанова, Україна отримає приблизно 8 млн доз вакцини проти коронавірусної інфекції в межах дії міжнародного механізму COVAX наприкінці першого – на початку другого кварталу 2021 року.
Головний санлікар України Віктор Ляшко говорив, що в першій половині 2021 року орієнтовно 4 млн громадян України зможе вакцинуватися проти коронавірусу безкоштовно.
Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що Україна отримає вакцину проти COVID-19 у межах COVAX у другому кварталі 2021 року.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я станом на 2 грудня, у світі вакцина 51 виробника є кандидатом на клінічну оцінку. Доклінічні випробування проводять 163 компанії. Американська компанія Moderna повідомила, що ефективність її вакцини проти COVID-19 становила 94,1%, а проти важкої форми коронавірусної інфекції – 100%. Попередні підсумки випробувань вакцини BNT162b2 американської Pfizer, розробленої спільно з німецькою BioNTech, показали понад 90% ефективності у третій фазі клінічних випробувань. 18 листопада Pfizer оголосила про 95% ефективності вакцини.
Pfizer заявила, що до кінця 2020 року зможе виготовити вдвічі менше доз своєї вакцини проти COVID-19. Таке скорочення компанія пояснила проблемами з постачанням необхідних речовин.
Глава Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус назвав вакцину Pfizer «дуже багатообіцяльною». Конкурент BNT162b2, вакцина mRNA-1273 американської біотехнологічної компанії Moderna показала 100% ефективності проти важкої форми COVID-19.
Деякі країни, зокрема Туреччина і Великобританія, готові почати вакцинацію проти коронавірусу в грудні 2020 року.
Станом на 4 грудня в Україні зафіксовано 787 891 випадок коронавірусної інфекції, з них 15 131 випадок – протягом останньої доби. Від початку епідемії в країні померло 13 195 пацієнтів із COVID-19, видужало 397 809 осіб.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.