Вводити посилені карантинні заходи для боротьби з поширенням COVID-19 у будь-який відрізок часу із 25 грудня до 14 січня безглуздо, заявив у коментарі виданню «ГОРДОН» керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін.
«Ініціативи уряду вже лякають. Я думаю, це просто політичні ігри. Влада знову кидає приманку суспільству, лякає. Набридло стежити за тим, що вона ухвалює і чим це аргументує. Водночас протягом дев’яти місяців, які минули від початку епідемії, наша держава взагалі нічого системного не зробила для захисту людей. До нас незабаром має прийти грип, а в медиків немає інструменту для діагностики – швидких тестів на грип. Ось проблема. Якщо в більшої частини пацієнти з COVID-19 переносять хворобу в легкій або безсимптомній формі, то у грипу завжди тяжкий перебіг. Якщо у лікарів не буде інструментів, щоб розмежувати грип та COVID-19, ми багато що втратимо», – попередив експерт.
Він зазначив, що карантин на час новорічних свят або відразу після них неефективний.
«Мало б сенс запровадити локдаун у населених пунктах, де вже система охорони здоров’я не витримує, перед Новим роком. На свята карантин узагалі жодного сенсу не має. По-перше, ми дійсно доб’ємо малий бізнес. Це час, коли люди можуть якусь копійку заробити. По-друге, ми проаналізували багаторічну статистику захворюваності на гострі респіраторні захворювання в зимовий період і бачимо, що на новорічні свята завжди відбувається значне зниження. Відповідно, можна припустити, що те ж саме станеться з COVID-19. У цей період люди перестають масово користуватися громадським транспортом, ходити на роботу у великі колективи. Так, на свята всі веселяться, зустрічаються з друзями і родичами. Але яким би локдаун не був, люди однаково зустрічатимуться. Ми на це не вплинемо. Після свят однаково ми побачимо зниження захворюваності. Воно має за всіма канонами статися. Тому безглуздо вводити локдаун у будь-який відрізок часу із 25 грудня до 14 січня», – підкреслив Александрін.
За словами лікаря, маніпуляції зі статистикою не дають змоги побачити реальну картину захворюваності на COVID-19 в Україні.
«Статистика у нас, м’яко кажучи, бреше. Відбувається політичний та адміністративний тиск на місцях, і ніхто не хоче показувати реальні дані. За офіційними даними, в Одесі чи Києві зайнято 50% ліжок, але знайти вільне ліжко практично неможливо. Сильно пахне Радянським Союзом, коли замовчують реальну статистику. Уже величезна кількість людей перехворіла або хворіє. Наші лікарі-інфекціоністи просто на розрив. Сьогодні знайти грамотного й вільного інфекціоніста неможливо. Потрібно було вводити локдаун раніше, щоб знизити захворюваність і відпустити людей на свята. І, скориставшись тим, що люди не користуються масово громадським транспортом у святкові дні, побачити значне зниження захворюваності завдяки локдауну до Нового року і новорічних свят до 7 січня», – сказав Александрін.
Найкращою ідеєю він вважає адаптивний карантин, коли щодо кожного регіону аналізують ситуацію і вводять обмеження тільки там, де захворюваність висока.
«Але як засвідчила практика, у країні такий карантин не витримує. Тому що COVID-19 – це не медична, а соціальна і поведінкова проблема. МОЗ або система охорони здоров’я на нього вплинути не може. Мають працювати Нацполіції та Держспоживслужби. А на етапі адаптивного карантину ці дві структури не спрацювали взагалі. Тому медики зараз гасять «пожежі». Поліцейські отримують доплату за роботу в умовах епідемії, а де їхня робота? Чому в нас люди у транспорті, торговельно-розважальних центрах, магазинах стоять у чергах без масок? І де в цей час поліція? І головна проблема – відсутність прихильності до заходів безпеки у керівництва країни. Вони всім своїм видом показують, як неправильно вчиняти. Тому їх першими потрібно карати за відсутність маски. Адже якщо це дозволено співробітникам Офісу президента і депутатам, то чому люди мають носити маски?» – резюмував Александрін.
9 грудня на засіданні уряду прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував у країні жорсткий карантин із 8-го до 24 січня. «Назвімо їх «зимові канікули заради безпеки». Це робиться для того, аби не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити і після новорічних свят», – заявив прем’єр.
25 листопада стало відомо, що Кабінет Міністрів та Офіс президента України розглядають можливість введення жорсткого локдауну. В інтерв’ю головній редакторці видання «ГОРДОН» Олесі Бацман заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко говорив, що рішення про введення жорсткого карантину можуть ухвалити за підсумками аналізу ефективності «карантину вихідного дня» (2 грудня Кабмін вирішив його не продовжувати).
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов говорив, що локдаун в Україні в будь-якому разі введуть, але з датою поки не визначилися.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.