У Німеччині держава стимулює виробників «зеленої» промислової продукції, водночас в Україні цей процес не рухається, таку думку 10 грудня виданню Gazeta.ua висловив політолог-міжнародник Тарас Семенюк, коментуючи закон про підтримку «зеленої» металургії.
«У Німеччині уряд виділяє з держбюджету гроші для стимулювання переходу металургійних компаній на виробництво екологічно чистої сталі. Для «зеленої» металургії там уже впроваджений пільговий тариф на електроенергію, а минулого тижня стало відомо про програму такої підтримки для Salzgitter AG, другого за величиною сталевого виробника Німеччини. Державна дотація піде на нову технологію, що передбачає використання водню замість коксу в доменних печах при виплавці чавуну. В цілому, бюджетна програма обсягом €2 млрд спрямована на стимулювання декарбонізації німецької промисловості. Ініціатива отримала підтримку в Бундестазі не тільки у правлячої коаліції ХДС-ХСС, а й у опозиції, включаючи депутатські групи «зелених», – розповів Семенюк.
Він повідомив, що в Україні вже ухвалений закон про підтримку «зеленої» металургії «застряг» на етапі ухвалення підзаконних актів.
«Сучасні технології дозволяють виробляти сталь практично без викидів у навколишнє середовище. Але наш уряд нікуди не поспішає. Навпаки, всіляко стимулюються «найбрудніші» галузі економіки, наприклад, виробництво електроенергії на ТЕС, що спалюють вугілля. Тут політику держави визначають інтереси олігарха-монополіста, а не державні інтереси, – додав експерт. – Тим часом, європейський «зелений» курс, який зараз активно впроваджується в ЄС, передбачає введення спеціальних мит для товарів, які вироблені «брудними» технологіями. Це може стати серйозною проблемою для українських експортерів. Особливо якщо наш уряд продовжить ігнорувати підтримку впровадження «зелених» технологій у промисловості».
Державна регуляторна служба відмовилася узгодити проєкт постанови Кабінету Міністрів, який передбачав порядок надання довідок про підтвердження статусу підприємства «зеленої» металургії, що надає пільги на електроенергію металургійним заводам.
До закону №810-Х додали спеціальні умови для підприємств «зеленої» металургії – для них застосовуватимуть тариф на постачання, який не враховуватиме витрати «Укренерго» на виплати по фінансуванню розвитку «зеленої» енергетики.