Україна має проводити стосовно Угорщини на Закарпатті адекватну й жорстку політику, заявила на засіданні робочої групи із протидії гібридним загрозам у парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки народний депутат від «Слуги народу» Ірина Верещук. Засідання групи відбулося 9 грудня з її ініціативи, повідомила пресслужба політикині.
Заступник виконавчого директора аналітичного центру «Українська призма» Сергій Герасимчук зазначив, що однією з об’єктивних причин складних українсько-угорських відносин є слабкий політичний інтерес до регіону з боку України, водночас інституційна співпраця між МЗС, МВС, СБУ не завжди було достатньо ефективною. На його думку, у підсумку бачення України у стратегічних моментах щодо Угорщини майже не згадували. Герасимчук запропонував розробити механізм тісної співпраці правоохоронних органів двох держав, щоб уникнути в майбутньому провокацій з обох сторін і втручання третіх сил у міждержавні відносини.
Представники зовнішньої розвідки і СБУ заявили під час обговорення, що мають дані про «російський слід» у провокуванні напруженості на Закарпатті та вбачають ознаки того, що РФ використовує регіон як інструмент дестабілізації в Україні.
Юристка Анна Маляр зазначила, що Угорщина впливає на внутрішню і зовнішню політику України вже не перший рік.
«Протягом останнього десятиріччя приблизно 150 тис. українців дали угорські паспорти. І це навіть більше, ніж кількість угорців, які живуть у Закарпатті», – уточнила вона.
Маляр додала, що загрози прямого військового вторгнення в Україну з боку Угорщини немає, проте українська влада не має допускати мобілізації вітчизняного населення іншою державою.
Верещук наголосила, що в українській політиці щодо дій Угорщини на Закарпатті «мають бути червоні лінії, яких нікому не можна перетинати».
«Українські спецслужби і правоохоронні органи мають працювати політкоректно, з урахуванням культурних і етнічних особливостей території. Серед іншого, держава загалом має проводити адекватну і жорстку політику у двосторонніх відносинах з Угорщиною. Коректно, але твердо», – додала нардепка.
За інформацією пресслужби політикині, учасники робочої групи вирішили погодити шляхи подальшої взаємодії між представниками центральної влади та місцевої влади, а також підготувати пропозиції щодо внесення змін до законодавства.