Україні та Польщі потрібно інтенсивніше боротися з російською інформаційною агресією. Таку думку керівник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович висловив «Укрінформу» в інтерв’ю, яке опублікували 10 грудня.
«Нам потрібно інтенсифікувати зусилля задля протидії російській інформаційній агресії. Цього не вистачає, а Росія найбільше атакує саме Україну і Польщу гібридними інформаційними методами. Особливо йдеться про історичний контекст», – сказав він.
За словами голови УІНП, «росіяни розуміють чутливість цієї теми для польського суспільства, це одна з небагатьох тем, які є складними для українсько-польських відносин».
«Відтак, вони по цьому б’ють. Власне, є підозра в інспірації чи навіть участі росіян у нищенні місць пам’яті в Польщі та Україні», – зазначив Дробович.
Він підкреслив, що з одного боку Росія «педалює теми звільнення Європи від нацизму, заперечення своєї участі у розв’язанні Другої світової війни як союзника на боці Німеччини, визначає захоплення Радянським Союзом територій, які тоді були під контролем Польщі, як правомірний крок, а паралельно садить до в’язниць істориків та правозахисників, які досліджують спадщину тоталітаризму».
«Вони також переслідують і чинять перепони в академічній кар’єрі людям, які досліджують діяльність Російської визвольної армії – союзниці нацистів. Росія зачищає свій інформаційний простір від конструктивної критики радянських тоталітарних міфів, виправдовує злочини сталінського режиму, плекаючи негативне ставлення до України і Польщі. Цьому слід протидіяти, зокрема шляхом створення міжнародних коаліцій. Україна, Польща, Литва, Естонія дуже добре розуміють, про що йдеться», – розповів Дробович.
23 серпня 1939 року СРСР та Німеччина вирішили розділити сфери впливу у Східній Європі та підписали договір про ненапад. Документ відомий як пакт Молотова – Ріббентропа, за прізвищами міністрів закордонних справ СРСР і Німеччини, які підписалися під ним. За тиждень після укладення пакту Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Закінчилася війна 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.
У РФ стверджують, що СРСР «ніколи не був союзником гітлерівської Німеччини» і вимушено підписав договір про ненапад. У МЗС Росії у 2019 році заявили, що цей крок дав змогу Радянському Союзу відстрочити початок війни майже на два роки і зміцнити оборонну здатність країни, «у такий спосіб і було врятовано сотні тисяч життів».
10 вересня 2020 року Слідчий комітет РФ заявив про намір розслідувати «спотворення історичних фактів».