Соратники мера Харкова Геннадія Кернеса після його смерті намагатимуться зберегти наявний стан справ у місті без змін. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» сказав журналіст Леонід Швець.
«Поки господар був, місце, яке він займав, випромінювало певне магнітне поле. Кернес із кінця серпня практично ні в чому не брав участі, проте його влада залишалася відчутною. Це приголомшливий феномен, коли людина була не зовсім із нами, але влада його зберігалася. Тепер джерело магнітного поля зникло. Ситуація змінюється, але це не означає, що всі старі зв’язки послаблюються і структура падає. Тому що цей Джек будував цей будинок довгі роки – 20 років десь формально, десь неформально, але він керував містом. До того як він став мером, він теж був визначальною фігурою в харківських розкладах від початку 2000 років», – сказав Швець.
За його словами, найближчим часом у Харкові посилиться боротьба за вплив.
«Зараз у місті відсутні політичні сили й лідери, які могли б яскраво претендувати на хоч якийсь серйозний вплив на місто. За всі останні роки так і не з’явилося сильних цікавих опонентів Кернесу. Безумовно, люди, які були руками Гени, намагатимуться по максимуму зберегти все, як є. Але ймовірно, що між ними посиляться спроби щось урвати. І цю боротьбу ми побачимо», – зазначив журналіст.
Він вважає, що на вплив у регіоні можуть претендувати бізнесмени Павло Фукс і Олександр Ярославський.
«Хто буде заміною Кернесу? З огляду на все, буде йти пошук форм спільної роботи, спільного впливу на місто, думаю, двох головних осіб – це Фукс і Ярославський. Фукс став у якомусь сенсі духівником Кернеса. Це його старий друг, ще з лихої юності, та з якогось часу серйозна фігура в Україні. Його можливості впливати на ситуацію гарні. Для людей, лояльних до Кернеса, переприсяга Фуксу не принесе жодних проблем. Це логічно. Безпосередньо в Харкові також гарні позиції Ярославського. Фукс ні з ким не лається, і з Ярославським, я думаю, вони знайдуть спільну мову і буде вироблено консенсус щодо фігури, яка представлятиме їхні інтереси», – заявив Швець.
Він підкреслив, що це буде, найімовірніше, технічна фігура.
«Безумовно, ні про якусь форму такого масштабу, сили і впливовості, як сам Кернес, не йдеться. Це буде радше технічна фігура, яка, імовірно, і виросте у щось самостійне згодом. Не може бути ніякого Кернеса два, три або чотири – це факт. Кернес унікальний у всіх сенсах – і гарному, і поганому. Людина зуміла вибудувати свою політичну кар’єру всупереч багатьом негативним факторам. Навіть з урахуванням суперечливої біографії, навіть попри свою анекдотичну зовнішність, він змусив зважати на себе. Методи використовував, скажімо, різні. Як людині з явним кримінальним минулим йому не були чужими деякі речі. Але не можна сказати, що саме на цьому будувалася його влада. Просто люди побоювалися і намагалися не нариватися. Харків – не Донбас, де закопували в терикони. Обходилося без цього. У Харкові міліція, а потім і поліція, уся була під Кернесом. Тому у нього не було потреби вдаватися до методів кримінального характеру, усі завдання виконували люди в погонах», – розповів співрозмовник.
Він вважає, що колишній голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін припинив бути значущою фігурою.
«Добкіна немає. Він був таким собі аватаром Кернеса. І поки у Добкіна була голова Кернеса, він кудись ішов, чогось домагався. Але щойно вимкнули софт Гени, він залишився смішним дивним персонажем. Може, його і прибудували б десь, але він порушив дуже важливі правила, коли сунувся на вибори після того, як стало відомо про ускладнення хвороби Кернеса. Це розцінили як образу. У тому світі такого не прощають. Зрозуміло, ніхто Добкіна чіпати не буде. Але він нікому більше не цікавий. Хай що б сам Добкін думав собі стосовно цього, він уже ніяка ні фігура в харківських розкладах«, – резюмував Швець.
61-річний Кернес був мером Харкова з 2010 року. У 2020 році він знову виграв вибори, набравши в першому турі 60,34%.
Із середини вересня мера лікували від наслідків коронавірусної інфекції в берлінській клініці «Шаріте». Син Кернеса Данило розповів, що після поранення, яке харківський градоначальник дістав 2014 року, у нього слабка легеня – її тоді «прошила» куля. З цим був пов’язаний важкий перебіг хвороби Кернеса.
17 грудня стало відомо, що Кернес помер.
За словами голови правління громадянської мережі «Опора» Ольги Айвазовської, обов’язки Кернеса на посаді голови Харкова буде виконувати секретар міськради Ігор Терехов.