Болгарський журналіст, медіаменеджер, головний розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв в інтерв’ю головній редакторці видання «ГОРДОН» Олесі Бацман розповів, що Bellingcat вдалося підтвердити: українські спецслужби дійсно готували спецоперацію із захоплення найманців російської приватної військової компанії «Вагнер», але її зірвали на останньому етапі.
Розслідувачі з’ясували, що операцію розробляло Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони спільно зі співробітниками Служби безпеки України.
«Ми побачили, як українська військова розвідка за допомогою СБУ – гарна частина військової розвідки разом із гарною частиною СБУ! – придумала план обдурити, розіграти ГРУ, ФСБ і вагнерівців. Вони створили великий пранк і змогли переконати і ФСБ, і ГРУ, що йдеться про приватну військову компанію, яка наймає людей, і що вагнерівці вирушать у тривалу подорож до Венесуели через Мінськ і Стамбул. Усе це зробила українська розвідка! Вони довели цих людей до Мінська, ці люди були готові вилетіти того самого дня у Стамбул, а реально літак сів би в Києві», – розповів грози.
За його словами, розслідувачі довго вникали, як планували операцію.
«Її сценарій народився в реальному часі. Усе почалося з дуже дрібної ідеї: «А давай зловимо чотирьох вагнерівців. Давай викличемо їх на навчання, наприклад, до Польщі нібито для майбутніх спецоперацій. І під час навчання [переправимо] їх через кордон». Потім хтось сказав: «А давай вісьмох». Інший додав: «Слухай, у мене є знайомий, який знає когось, хто раніше відповідав за рекрутинг вагнерівців. Він потрапив у кримінальну ситуацію корупційного характеру. Можливо, ми можемо його залучити до цієї справи в Росії?» Потім хтось сказав: «А я знаю фірму типу «Вагнер», яка залишилася невикористаною, у неї є історія на папері…» І от місяцями виписували цей сценарій, і він виріс від якогось дуже мінімального проєкту типу «Спіймати [фігуранта справи про катастрофу MH17 Володимира] Цемаха та ще двох-трьох вагнерівців» до голлівудського сценарію, який було прописано посекундно», – сказав розслідувач.
Сценарій писала група авторів – найкрутіші спецагенти і керівництво ГУР, а також гарні люди із СБУ
За інформацією Bellingcat, загалом у підготовці спецоперації брало участь п’ятеро-шестеро співробітників ГУР та СБУ.
«Цей сценарій писала група авторів. Це найкрутіші спецагенти і керівництво ГУР, а також частина гарних людей із СБУ. Загалом цей сценарій протягом року написало п’ятеро-шестеро осіб із ваших спецслужб», – повідомив Грозєв.
У підготовці цієї спецоперації, за даними Bellingcat, Україна, «найімовірніше», співпрацювала з іншими країнами.
«Цього вони ніколи не скажуть, нам теж ніхто не зізнається, тому що це питання майбутніх відносин між країнами. Але якщо треба здогадуватися, то точно не допомагала Білорусь. Допомагала Росія, просто вона не розуміла, що допомагала. Можливо, допомагали Ізраїль і США. Із Туреччиною, я думаю, була домовленість не заважати», – розповів журналіст.
На його думку, українські спецслужби дуже професійно все підготували.
«Це все було продумано геніально! І раптом ваш уряд каже, що ніколи такого не було, що це вигадка російських спецслужб. Для мене це прецедент. Я ніколи не бачив ситуації, у якій держава відмовилася від такого гарного проєкту, який зробив із російських спецслужб посміховисько, клоунів, і сказала: «Ми цього не робили». Це для мене дуже дивно. Коли ми зайшли в цей проєкт, ми хотіли зрозуміти для себе: чи було таке? Може, це дійсно вигадка російський розвідки? Виявилося, що не тільки було, але й що воно провалилося. Провалилося на кінцевій фазі, але все-таки не до кінця, тому що накопичилася велика база даних, є визнання цих ідіотів [із ПВК «Вагнер»]. У такий самий спосіб, як [імовірний співробітник ФСБ РФ Костянтин] Кудрявцев зізнався [російському опозиціонеру Олексієві] Навальному [у причетності до його отруєння], вагнерівці зізналися [у злочинах] вашим спецслужбам, які зіграли рекрутерів», – сказав Грозєв.
Як удалося дізнатися Bellingcat, спецоперацію із затримання вагнерівців було зірвано на самому фінальному етапі через політичне рішення.
«Останньої фази, яка мала закінчитися тим, що літак вилетів [із Мінська], не відбулося. Чому? Тому що було політичне рішення на рівні президентської інституції, що треба відкласти це на кілька днів, бо відбувався якийсь перемовний процес [із Росією]. Це рішення відкласти на кілька днів, за нашим аналізом, виявилося головним для провалу останньої фази. А останньою фазою був би арешт цих людей, із яких семеро або восьмеро стало б одразу дуже важливими свідками у Гаазі у [справі про збитий над Донбасом 2014 року] Boeing, а решта займалася звірствами, убивствами, тобто реальними злочинами, 2014 року [на сході України]. Вони були б дуже важливими обвинуваченими, яких можна показати в Гаазі в іншій справі, а саме «Україна проти Росії» щодо фінансування тероризму та агресії», – зазначив журналіст.
Найпростіше пояснення: це був переляк. Було рішення не створювати конфронтації з Росією
На думку розслідувачів, усіх вагнерівців було дуже добре дібрано, і їхню провину без проблем міг би встановити суд.
«Цих людей було дуже добре обрано. Це не випадкові вагнерівцу. Ці вагнерівці скоювали злочини на території України і, можливо, інших країн (наприклад, у Сирії). Усіх їх було обрано за одним критерієм: чи скаже суд «так» на обвинувальний акт проти них, чи є ризик, що суд їх звільнить. У цей перший список внесли тільки тих, хто займався серйозними злочинами. Там були й інші списки (щоб створити легенду, потрібно було найняти набагато більше, ніж 40 осіб, – вони наймали 150), але тільки найважливіших для суду в Україні вони внесли в першу групу. Якби довели до кінця, це був би безпрецедентний протягом останніх 50 років успіх для будь-якої спецслужби. Востаннє схоже робив ізраїльський «Моссад», здається, в Ефіопії (імовірно, ідеться про кілька таємних військових рятувальних операцій з евакуації євреїв з Ефіопії, які Ізраїль провів у 1980-х – на початку 1990-х. – «ГОРДОН»)», – сказав Грозєв.
Водночас, за його словами, Bellingcat не вдалося встановити точну причину, чому спецоперація зірвалася.
«Була затримка через те, що хтось вирішив «злити» цю інформацію в Росію або в Білорусь, чи це було дуже погане управлінське рішення (зробити ставку на перемовний процес замість того, щоб зловити цих людей і мати набагато більші важелі для нового перемовного процесу) – для мене це не так важливо. Тому що це було дуже-дуже погане рішення держави Україна. Чому зірвалася операція? Я не можу знайти відповідь на це запитання. Якщо і була зрада, то дуже засекреченим дзвінком або навіть натяком, яких нашими засобами не виявити. А ніхто, звісно, не зізнається в цьому. Думаю, найпростіше пояснення: це був переляк. Це було рішення не створювати конфронтації з Росією і цим уповільненням кінцевої фази дати можливість операції зірватися, але без активного втручання. Це зрада чи просто політичний страх – я не знаю. Але навіть якщо це політичне боягузтво, це дуже погано», – переконаний журналіст.
Грозєв розповів, що Bellingcat на початку 2021 року опублікує розслідування про зрив спецоперації із захоплення найманців ПВК «Вагнер», а до кінця року випустить документальний фільм про це (його планують висунути на «Оскар»). Надалі група планує зняти художній фільм.
ВІДЕО
29 липня влада Білорусі повідомила про затримання 33 іноземців, які належать до приватної військової компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
В інтерв’ю засновнику видання «ГОРДОН» Дмитрові Гордону, яке вийшло в ефір 6 серпня, Олександр Лукашенко, який керує Білоруссю з 1994 року, заявив, що видасть Україні затриманих бойовиків у разі, якщо Київ доведе їхню причетність до злочинів на Донбасі. Лукашенко доручив запросити у країну генеральних прокурорів Росії та України для розгляду ситуації із затриманими бойовиками. 9 серпня він заявив, що якщо генпрокурори не приїхали до Мінська, отже, їм «начхати на цих хлопців».
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев’ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій «ЛНР» і «ДНР».
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців «будуть трагічними».
Головний редактор «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК «Вагнер» у Білорусь була частиною спецоперації ГУР Міністерства оборони та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська із 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських та білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, окрім глав українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели із 2019 року. Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК «Вагнер» зірвала людина «з найближчого оточення» Зеленського.
У СБУ назвали ці дані «фантастичним сценарієм». Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК «Вагнер» у Мінськ перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ. Зеленський сказав, що жодного «зливу» спецоперації із затримання вагнерівців не було. Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.