Кабінет Міністрів України 23 грудня ухвалив законопроєкт, який спрощує висококваліфікованим фахівцям із Білорусі оформлення посвідки на проживання в Україні, передає кореспондент видання «ГОРДОН».
Дія документа поширюється на громадян Білорусі, які є підприємцями, висококваліфікованими фахівцями, зокрема, у сфері інформаційних технологій та інновацій, а також на членів їхніх родин.
Проєкт постанови передбачає, що такі білоруси можуть одночасно із дозволом на еміграцію подавати звернення до міграційної служби щодо отримання посвідки на проживання.
Окрім того, як зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, проєкт скорочує процедуру розгляду таких звернень до трьох робочих днів.
Це вже не перший захід української влади щодо допомоги білоруським фахівцям. 2 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав указ №420/2020 про заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих фахівців – громадян Білорусі. Згідно з указом, Кабмін мав продовжити до 180 днів на рік строк тимчасового перебування на території України для громадян Білорусі.
У Мінську вважають, що указ Зеленського підриває довіру у двосторонніх відносинах і йде наперекір положенням Договору про дружбу, добросусідство та співробітництво між Білоруссю та Україною.
Білоруські компанії почали виїжджати із країни на тлі мітингів, що почалися 9 серпня через результати президентських виборів. За офіційними даними, перемогу на них здобув президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Тихановська заявляла 28 листопада, що у Білорусі під час протестів загинуло восьмеро людей.
Деякі білоруські IT-компанії підтримували протестувальників, за що зазнали переслідувань. Зокрема, розпочали проводити обшуки та відкривати кримінальні справи щодо співробітників компанії PandaDoc, чий засновник Нікіта Мікадо пропонував допомогу білоруським силовикам, які підуть із органів. Врешті-решт він повідомив про закриття проєкту допомоги силовикам, а потім анонсував відкриття офісу в Україні.