Слова президента України Володимира Зеленського про загальну мобілізацію у разі нового нападу РФ на Україну – нормальна реакція глави держави, вважає перший президент України і глава української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук.
«Будь-яка відповідь пов’язана із запитанням, яке ставить журналіст. Журналіст поставив запитання: «Якби, скажімо, з Криму був напад Росії, як би поводилася Україна?» Президент Зеленський відповів: «Якби таке сталося, ми б захищали свою землю, і захищати пішли б усі: і чоловіки, і жінки. І запитання було «якби», і відповідь була в тому ж ракурсі», – сказав Кравчук в ефірі «Україна 24» 26 грудня.
Він вважає, що Зеленський «не міг відповісти інакше».
«І коли ми зараз з вами почнемо робити спробу перевести це в чисто практичну площину, як я чую, говорять деякі наші, зокрема, посадовці, то до цього ще дуже далеко. Коли я був уже не президентом, мене також запитали: «Якби ворог прийшов на вашу землю, що б ви робили?» Я сказав, що маю достатню кількість різнокаліберної зброї, я б стріляв у кожного ворога, хто став на мою землю. Поки зброю тримають руки та поки дивляться очі, я буду бити ворога, а не жити за принципом «підставляти другу щоку». «Я буду битися за свою землю» – це нормальна відповідь патріота України, людини, яка любить свою землю«, – додав Кравчук.
В інтерв’ю «Фокусу», опублікованому 25 грудня, Зеленський відповідаючи на запитання про те, чи замислювався він про можливість нападу РФ із боку окупованого Криму, сказав: «Це жахлива ситуація, я навіть не хочу її уявляти. Я проти цього. Будемо сподіватися, що це неможливо. Інакше буде велика війна. Ми нікуди не підемо, ми всі будемо воювати, всі будуть мобілізовані – і чоловіки, і жінки».
Його слова розкритикував заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Сергій Кривонос.
«2014 рік показав, що величезна кількість [громадян] ішла [воювати], але ще більша кількість – тікала від мобілізації. Тікала. І 2018 рік, коли ввели воєнний стан, також показав, що величезна кількість утекла [від мобілізації]. Тому держава повинна виховувати цей мобілізаційний резерв, і ідеологічно також. Це не за рік досягається. Це по-перше. По-друге, ми повинні розуміти, що навіть мобілізувавши людей, ми їх повинні ще навчити. Тому що ми ж не воюємо м’ясом, не кидаємо людей десятками тисяч«, – сказав він.
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією, і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
На початку липня 2020 командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа заявив, що російські війська можуть спробувати захопити частину Херсонської області й українська сторона готується до цього.
Командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв сказав, що Неіжпапа перебільшив імовірність загрози вторгнення російських військ, і припустив, що такі заяви зумовлені недосвідченістю контрадмірала. Наєв зазначив, що наразі українська сторона не бачить безпосередньої загрози вторгнення російських військ із боку Криму, але Україна розглядає сценарій, за якого РФ почне наступ відразу на кількох ділянках, і завдання української армії – стримати агресора.
Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков назвав інформацію про ймовірне вторгнення РФ на південь України «абсолютною дурістю» і «нагнітанням антиросійської істерії».