Президент України Володимир Зеленський підписав указ про усунення голови Конституційного Суду Олександра Тупицького з посади судді на два місяці.
Про це за підсумками засідання Ради національної безпеки і оборони України поінформувала пресслужба глави держави.
Зеленський заявив, що підписав указ «заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи».
У самому документі йдеться, що Тупицького усунули на підставі ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України (вона передбачає, що питання про усунення з посади осіб, яких призначає президент, розв’язує він же на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством).
Як ідеться в релізі, рішення про усунення ухвалили за клопотанням Офісу генпрокурора.
«Жодних застережень щодо можливості його розгляду та ухвалення відповідних рішень нами не було встановлено», – заявив заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов.
Тупицького призначили суддею Конституційного Суду у травні 2013 року за квотою президента. Зараз йому 57 років. Він уродженець Черкаської області. У 1993–2010 роках був суддею Куйбишевського райсуду Донецька, потім, до обрання у КСУ, працював в апеляційних господарських судах Донецької, Львівської та Дніпропетровської областей. Конституційний Суд України він очолив у вересні 2019 року.
28 грудня 2020 року він мав з’явитися в Офіс генпрокурора для вручення підозри в підкупі свідка й у свідомо неправдивих показах свідка (ст. 386 і ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України). Як повідомили в Офісі генпрокурора, Тупицький поінформував, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки.
Пресслужба ОГП надіслала повідомлення про підозру Тупицькому поштою. Окрім того, відомство надіслало Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді на два місяці.
У КСУ заявили, що Тупицький не з’явився в Офіс генерального прокурора з поважної причини й ухилятися від процесуальних дій не має наміру.
«Ні Конституція, ні закон України «Про Конституційний Суд» не оперують таким поняттям, як усунення судді КС від займаної посади», – прокоментували в суді.
Водночас представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом.
Однак, як заявляла в коментарі виданню «ГОРДОН» експертка з конституційного права Юлія Кириченко, порядку усунення суддів КСУ не прописано. Тому президент не може виконати прохання Офісу генпрокурора й усунути Тупицького з посади на два місяці, вважає вона.