З 9 серпня, коли в Білорусі розпочалися масові мітинги проти результатів президентських виборів, до 31 грудня у країні затримали 25 326 осіб. Про це 6 січня повідомив правозахисний центр «Весна» спільно з волонтерською службою.
Загалом від початку мітингів сталося 26 577 затримань – а це означає, що понад тисячу осіб затримували два і більше разів.
За підрахунками волонтерів, за вказаний період було затримано не менше ніж 170 неповнолітніх та мінімум 295 людей, старших за 60 років. Найбільше затриманих, згідно із зібраними даними, – люди віком від 19 до 40 років – більше ніж 10 500 осіб.
Суди Білорусі стосовно затриманих ухвалили не менше ніж 6886 постанов про арешти та 3889 постанов про штрафи за статтями 23.34 (порушення порядку проведення масових заходів) і 23.4 (непокора правоохоронцю) Кодексу про адміністративні порушення. Водночас попередження було ухвалено тільки у 87 випадках, а кількість припинених справ не перевищила 20.
Загальна кількість діб, які відбували мирні демонстранти, за майже п’ять місяців становить 83 006, а сума штрафів сягнула 1,8 млн білоруських руб. (19,8 млн грн).
Як зазначає «Весна», найчастіше ухвалювали рішення про покарання 15 добами арешту – 2230 випадків.
До того ж під час затримань було побито не менше ніж 381 людину, госпіталізація знадобилася в 482 випадках, не менше ніж 10 осіб дістали вогнепальні поранення і п’ятьох осіб було вбито, зауважують правозахисники.
З 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув на той момент глава держави Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він очолював країну з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Тихановська заявляла 28 листопада, що в Білорусі під час протестів загинуло вісім осіб.
У причетності до протестів у Білорусі Лукашенко неодноразово звинувачував сусідні країни, зокрема Україну, Польщу, а також Литву. Вони свою причетність до мітингів неодноразово спростовували.
Лукашенко 23 вересня вступив, як він вважає, на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС запровадив санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських чиновників. До санкцій приєдналася Україна. 17 грудня ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб і семи організацій.