П’ять держав мають намір притягнути Іран до відповідальності за катастрофу літака «Міжнародних авіаліній України» поблизу Тегерана. Про це йдеться в заяві України, Афганістану, Великобританії, Канади та Швеції з нагоди річниці катастрофи.
«Рік тому, рано-вранці 8 січня 2020 року літак рейсу PS752 «Міжнародних авіаліній України» було збито двома іранськими військовими ракетами класу «земля – повітря» поблизу Тегерана. Сьогодні ми вшановуємо пам’ять загиблих і висловлюємо щирі співчуття всім, хто оплакує жертви трагедії PS752. Ми поділяємо горе сімей, родичів та друзів, які втратили близьких», – ідеться в заяві.
П’ять держави закликали Іран в терміновому порядку надати повне і всебічне пояснення подіям та рішенням, які призвели до авіакатастрофи, «включаючи конкретні дії для того, щоб це більше ніколи не повторилося«.
«Наші країни притягнуть Іран до відповідальності з метою встановлення справедливості та забезпечать виплату компенсацій Іраном в повній мірі сім’ям загиблих та постраждалим державам«, – написано в заяві.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 «Міжнародних авіаліній України», який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту було 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану та Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 іранська ракета збила помилково.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердила незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, що надійшли з бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що на вирішення цього питання «потрібен час і є різні аспекти з технічного і правового поглядів», а голова Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанії МАУ Іран не має виплачувати компенсацію, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім’ям загиблих у катастрофі.
Наприкінці грудня іранські ЗМІ повідомили, що влада країни готова виплатити $150 тис. кожній сім’ї загиблих під час аварії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підкреслив, що ця заяву оприлюднили тільки у ЗМІ і українській стороні жодних офіційних підтверджень із боку Ірану не надходило.
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що у грудні Іран передав Україні планшет, виявлений на місці катастрофи.