Головне слідче управління Служби безпеки України закрило кримінальне провадження за фактом імовірного скоєння державної зради колишнім головою української делегації у тристоронній контактній групі (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі, другим президентом України Леонідом Кучмою і главою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Про це повідомив народний депутат фракції «Європейська солідарність» Володимир В’ятрович 12 січня у Facebook.
Нардеп опублікував відповідну постанову СБУ від 29 грудня минулого року. У ній указано, що під час досудового розслідування не було одержано жодних доказів, які б свідчили про державну зраду.
«Дії представників української делегації у ТКГ 11 березня 2020 року не можуть трактуватися як надання сприяння іноземній державі у проведенні підривної діяльності проти України, оскільки це було погодження поточного документа, який зафіксував результати обговорення низки питань», – указано в тексті документа.
Безпосередньо кримінального злочину немає в цьому кримінальному провадженні, стверджують у СБУ.
«Кримінальне провадження закрито», – заявили у СБУ.
https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych/posts/10218755763664684
В’ятрович раніше звернувся до Шевченківського райсуду Києва, який частково задовольнив його скаргу на бездіяльність СБУ і зобов’язав службу не пізніше ніж за 24 години занести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про ймовірну держзраду Кучми та Єрмака.
Ідеться про зустріч ТКГ у Мінську 11 березня 2020 року. На ній за участю Єрмака і Кучми, а також заступника керівника Адміністрації президента РФ Дмитра Козака сторони досягли домовленостей щодо питань обміну утримуваними особами, розведення сил і засобів, одночасного відкриття КПВВ у населених пунктах Золоте і Щастя, і створення так званої консультативної ради.
До складу «ради» мали входити з правом вирішального голосу по 10 представників від України та по 10 – від ОРДЛО з правом вирішального голосу, а також по одному представнику від ОБСЄ, Німеччини, Франції та Росії з правом нарадчого голосу. РФ і бойовики «ДНР» і «ЛНР» заявили про «майданчик для прямого діалогу» між «сторонами конфлікту». Вони розцінили створення цього органу «як позитивний імпульс для прямої взаємодії сторін конфлікту».
13 березня минулого року видання ZN.UA опублікувало протокол про намір створити раду. На думку журналістів видання, рішення про створення цього органу «фіксує суб’єктність ОРДЛО», а бойовики дістають право голосу нарівні з Україною, тоді як Росія набуває статусу спостерігача нарівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ.
Того ж дня В’ятрович заявив, що в діях Єрмака і Кучми (його підпис стоїть під протоколом) є ознаки державної зради. Депутат подав заяви за фактом імовірного скоєння злочину в СБУ, ДБР і НАБУ.
Після критики ідеї створення ради в ЗМІ та соціальних мережах глава Офісу президента запевнив, що це не крок до офіційного визнання окупаційної влади не підконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей. За його словами, рада розглядатиме питання з пакета Мінських домовленостей і даватиме рекомендації, «які можуть бути використані або не використані в роботі політичної підгрупи».
В інтерв’ю головній редакторці видання «ГОРДОН» Олесі Бацман віцепрем’єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив, що створення консультативної ради не є «зрадою» і може принести користь Україні. Він додав, що до мирного процесу з боку ОРДЛО будуть залучати тільки «представників громадянського суспільства», а також внутрішньо переміщених осіб, які живуть на підконтрольній українському уряду території.
31 березня Єрмак заявив, що нинішнє керівництво держави ніколи не вестиме переговорів із бойовиками «ДНР» і «ЛНР».