1. У 2020 році до ВРП надійшло 341 повідомлення про втручання у професійну діяльність суддів
На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя оновлено інформацію на температурній мапі, що містить дані стосовно кількості повідомлень про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, які надходили до Вищої ради правосуддя протягом минулого року.
Усього у 2020 році до Вищої ради правосуддя надійшло 341 повідомлення про втручання у професійну діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, про вчинення дій, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя.
Детальніше тут.
2. Суддю Святошинського районного суду міста Києва Іванну Миколаєць тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до неї дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 11 січня 2021 року.
Згідно із частиною сьомою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і частиною другою статті 62 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», враховуючи рішення, ухвалене Другою Дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя 11 січня 2021 року, суддю Святошинського районного суду міста Києва Миколаєць Іванну Юріївну відсторонено від здійснення правосуддя.
3. Створювати та застосовувати закони мають доброчесні, досвідчені люди з глибокими знаннями права
Про проблеми правового регулювання, першочергові потреби судової системи, роботу ВРП в ексклюзивному інтерв’ю «Юридичній практиці» розповів член ВРП Віктор Грищук.
Докладніше тут.
4. Віктор Грищук: Слід не тільки змінити підходи до підготовки законопроєктів, а й забезпечити якісний склад законодавчого органу
Член Вищої ради правосуддя Віктор Грищук у інтерв’ю «Юридичній практиці» наголосив на потребі створення Державної кодифікаційної (законопроєктної) комісії України. За його словами, нинішній час можна назвати періодом правового волюнтаризму – правотворча діяльність має хаотичний характер, низка законопроєктів і законів суперечать Конституції України, закони іноді порушують права та свободи громадян.
На переконання Віктора Грищука, розробляти та приймати закони, які регулюють суспільні відносини, мають досвідчені люди з глибокими знаннями права та практики його застосування, які розуміють глибину правової матерії, взаємозв’язки між матеріальним і процесуальним правом, між галузями права загалом. У складі комісії мають працювати знані фахівців у різних галузях права з науковим ступенем не нижче доктора наук та вченим званням професора.
На його думку, не можна також доручати підготовку проєктів законів і тим органам, які мають виконувати закони, оскільки в такому випадку завжди прослідковуються суб’єктивні відомчі підходи, які нерідко є несумісними із загальнодержавними інтересами, домінуючими правовими інтересами громадян.
Віктор Грищук зазначив, що, крім зміни підходів до підготовки законопроєктів, потрібно також забезпечити якісний склад законодавчого органу, унеможливити вплив олігархів та різних лобістських груп.
5. ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Київського районного суду міста Одеси
У Київському районному суді міста Одеси передбачено 26 штатних посад суддів, наразі здійснюють правосуддя 22 суддів.
Вища рада правосуддя 12 січня 2021 року вирішила відрядити суддю Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бальжик Олену Іванівну для здійснення правосуддя до Київського районного суду міста Одеси строком на один рік з 26 січня 2021 року.
6. ВРП звільнила у відставку трьох суддів
12 січня 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:
Бочко Юлію Іванівну – з посади судді Херсонського міського суду Херсонської області;
Волошину Валентину Миколаївну – з посади судді Київського апеляційного суду;
Ященко Ірину Юріївну – з посади судді Київського апеляційного суду.
7. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора та Служби судової охорони у зв’язку з підпалом автомобіля судді
Вища рада правосуддя на засіданні 12 січня розглянула повідомлення судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Ольги Михайлівни Бабій про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.
2 січня 2021 року, повідомила суддя, невідома особа шляхом підпалу умисно пошкодила автомобіль, який належить судді на правах власності. Інцидент стався у дворі багатоповерхового будинку в Івано-Франківську. Внаслідок підпалу автомобіль судді повністю згорів.
За вказаним фактом 3 січня 2021 року слідчим відділом Івано-Франківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого частиною другою статті 194 Кримінального кодексу України (умисне знищення або пошкодження майна).
Враховуючи, що безпека суддів визначена як одна з основних гарантій незалежності суддів, з огляду на обставини події, про які повідомила суддя Бабій О.М., Вища рада правосуддя ухвалила рішення про вжиття заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, а саме:
звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному 3 січня 2021 року до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 194 Кримінального кодексу України, за обставинами, повідомленими суддею Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Бабій Ольгою Михайлівною;
звернутися до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із забезпечення особистої безпеки суддів та охорони приміщення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.
8. Необхідно посилити відповідальність за посягання на правосуддя, – Віктор Грищук
Про це член Вищої ради правосуддя Віктор Грищук сказав у ексклюзивному інтерв’ю «Юридичній практиці».
Він зазначив, що впродовж останніх років спостерігається безпрецедентний тиск на суддів: «Це не лише безпідставні звинувачення у пресі, а й напади на суддів, заподіяння шкоди їхньому майну, зрив судових засідань, несанкціоновані пікетування. На моє переконання, має бути запроваджена жорсткіша відповідальність за блокування суду, вторгнення в приміщення, погрози і напади на суддів. Це неприпустимі речі. Треба посилити відповідальність за посягання на правосуддя, розширити перелік караних дій і встановити суворіші санкції».
9. ВРП звільнила у відставку двох суддів
14 січня 2021 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:
Калатай Надію Феліксівну з посади судді Північного апеляційного господарського суду та Короткевича Миколу Євгеновича з посади судді Верховного Суду України.
10. Відбулося засідання Міжнародної консультативної ради при ВРП
15 січня 2021 року відбулось сьоме засідання Міжнародної консультативної ради при Вищій раді правосуддя, на якому йшлося про проблеми, з якими стикається судова система України, та вагому підтримку міжнародних партнерів у розбудові незалежного судівництва.
Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький поінформував про результати роботи Ради за різними напрямами та окреслив пріоритети на 2021 рік. Окрему увагу приділив огляду динаміки кадрового забезпечення судової системи впродовж 2015–2020 років.
Керівник Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» Девід Вон наголосив на важливості запровадження електронного правосуддя, яке дасть змогу спростити доступ до правосуддя, зменшити навантаження та зекономити ресурси судової системи.
Юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Сученко розповів про онлайн-платформу «Пошук рішень».
Голова Міжнародної консультативної ради при ВРП Реда Молєне розповіла про сприяння посиленню інституційної спроможності Державної судової адміністрації України.
Юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Ольга Ніколаєва та експерт Сергій Рєзнік презентували статистичний та контекстний аналіз відкритих даних реєстру Вищої ради правосуддя щодо повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність за період із 2016 по І квартал 2020 року та результати опитування суддів про стан захисту суддівської незалежності.
Міжнародний ключовий експерт з питань судочинства Проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамска-Галлант розповіла про реалізацію проекту «Модельні суди». Також вона повідомила про завершення роботи над основним масивом інтерактивної онлайн-мапи мережі місцевих загальних судів України, яка дасть змогу краще уявити межі юрисдикції судів, зрозуміти їх потреби, побачити різницю у навантаженні суддів.