Нова голова Організації з безпеки та співробітництва в Європі Анн Лінде спробує врегулювати конфлікт Росії з Україною з дотриманням принципу цілісності та єдності України. Про пріоритети свого головування в ОБСЄ Анн Лінде розповіла в інтерв’ю «Європейській правді».
Журналіст видання запитав Лінде, чи зможе шведське головування в ОБСЄ щось змінити на сьомий рік війни Росії проти України.
«Це пріоритет мого головування – спробувати розв’язати конфлікт або принаймні зробити крок до його розв’язання, не відходячи від принципу всеохопної безпеки. І, звісно ж, обов’язковим є дотримання принципу цілісності та єдності України, що включає український Крим та Севастополь», – відповіла голова ОБСЄ.
Незважаючи на те, що ОБСЄ – консенсусна організація, питання Криму будуть у ній обговорювати, навіть якщо Росія проти, запевнила Лінде.
«Крим буде обговорюватися!.. Ми вважаємо АР Крим та Севастополь частинами України. І Росія не має права вето щодо таких дискусій. Бо це – частина європейської безпеки, і це питання принципів, навколо яких сформована ОБСЄ», – сказала голова ОБСЄ.
Лінде зазначила, що для врегулювання конфлікту між двома країнами використовуватиме напрацювання попередніх головувань в ОБСЄ, зокрема Нормандський формат і тристоронню контактну групу.
«ОБСЄ – не ворог. Ми намагаємося допомогти, – звернулася Лінде до всіх, у кого організація асоціюється з небажанням бачити порушення з боку росіян. – Не було б тут ОБСЄ – не було б допомоги. А спрямовувати своє розчарування проти організації, яка намагається щось зробити, – це геть хибний шлях».
На засіданні постійної ради ОБСЄ у Відні 14 січня Лінде заявляла, що криза в Україні та навколо неї залишається «найбільш кричущим прикладом порушень наших спільних зобов’язань та міжнародного права». На її думку, мирне врегулювання конфлікту в Україні має відбуватися в межах її міжнародно визнаних кордонів, зокрема окупованого Росією Криму.
1 січня Лінде очолила ОБСЄ на один рік. Вона підкреслила, що в порядку денному на початку 2021 року буде питання врегулювання конфліктів та криз у країнах зони ОБСЄ, зокрема в Білорусі й Україні, а також навколо Нагірного Карабаху, які потребують постійної уваги з боку організації.
19–20 січня Лінде з робочим візитом відвідала Київ. Перший закордонний візит голови ОБСЄ саме в Україну свідчить про її пріоритети на 2021 рік, зазначав глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією, і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і «Нормандської четвірки» (Україна – Німеччина – Франція – Росія).