Україна має перспективу членства в Європейському союзі, це закріплено в договорі з ЄС. Однак щоб стати повноправним членом Євросоюзу, Україна має відповідати його критеріям, заявила в інтерв’ю виданню «Європейська правда» нова голова ОБСЄ Анн Лінде.
«Саме тому зараз концентрація ваших зусиль має бути на реформах – адже без реформ можливостей для вашого вступу немає», – сказала Лінде.
Зокрема, ідеться про реформу децентралізації, протидію корупції, про реформу у сфері верховенства права, про реформу держслужби, медіареформ, зазначила голова ОБСЄ.
«Україна дуже потрібні реформи, і влада, у тому числі президент [Володимир Зеленський], чудово це знають… Але перспективу членства ви вже маєте. Вона закріплена в договорі ЄС – «конституції Євросоюзу». Він каже, що всі європейські країни, які виконують критерії, можуть претендувати на членство. І це, звісно, поширюється на Україну», – додала Лінде.
16 вересня 2014 року Верховна Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив законопроєкт про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі й Організації Північноатлантичного договору. Його підписали спікер Верховної Ради Андрій Парубій і президент України Петро Порошенко. Закон набув чинності 21 лютого.
6 жовтня 2020 року у Брюсселі відбувся відкладений через пандемію коронавірусу саміт Україна – ЄС. За підсумками саміту Україна і Європейський Союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Згідно з текстом документа, сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах Угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансове співробітництво.
Згідно з опублікованими 18 листопада 2020 року результатами опитування «Як сприймають Україну у країнах ЄС», проведеного у Франції, Німеччині, Італії та Польщі соціологічним агентством Kantar Profiles Division на замовлення центру «Нова Європа», вступ України до Європейського союзу підтримує 55% громадян країн ЄС.
За даними соцдослідження, проведеного 5–13 грудня фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, 48% українців вважають, що Україна має вступити в ЄС.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак вважає, що Україна впевнено крокує до повноправного членства в ЄС.