21 січня Конституційний суд Молдови (КСМ) скасував ухвалений у грудні минулого року закон, у якому, зокрема, російській мові надали статус мови міжнаціонального спілкування. Про це інформує сайт КСМ.
«Суд визнав неконституційним закон №234 від 16 грудня 2020 року про функціонування мов, якими розмовляють на території Республіки Молдова. Це рішення остаточне, його не може бути оскаржено, воно набуває чинності з дати ухвалення», – ідеться в повідомленні.
До Конституційного суду зверталися члени парламенту Октавіан Цику, Діна Плингеу і Маріяу
Згідно зі ст. 13 Конституції Молдови, державною мовою Молдови є молдовська. Водночас у ній ідеться і про те, що країна визнає та охороняє право на збереження, розвиток і функціонування російської мови.
Законопроєкт, який закріплює за російською статус мови міжнаціонального спілкування, парламент Молдови ухвалив у першому читанні 3 грудня 2020 року, у другому читанні – 16 грудня. На той момент президент Молдови Ігор Додон затвердив закон 18 грудня.
Закон ухвалили одностайно депутати парламентської більшості – Партії соціалістів і партії «Шор», повідомляв «Інтерфакс». Опозиція бойкотувала засідання парламенту на знак протесту проти затвердженого парламентською більшістю «токсичного» порядку денного.
Ухвалений закон передбачав, що у відносинах з органами державної влади, а також із підприємствами та організаціями на території Молдови мовою усного та письмового спілкування є державна мова та/або російська мова як мову міжнаціонального спілкування за вибором громадянина.
Закон про функціонування мов Молдова ухвалила 1989 року але Конституційний суд 2018 року визнав його застарілим і скасував.
У Молдові не проводили досліджень стосовно питань, пов’язаних із вивченням і використанням державної мови. Але, за даними останнього перепису населення Молдови, який відбувся 2014 року, приблизно 54,6% громадян Молдови зазвичай розмовляють молдовською мовою, 24,0% – румунською, 14,5% – російською, 2,7% – українською і стільки ж – гагаузькою, 1,0% – болгарською.