Президент України Володимир Зеленський 7 грудня на своїй сторінці у Facebook заявив про необхідність продовжити реформу децентралізації у країні.
«Ще ніколи на місцевому рівні в Україні не було стільки владних і фінансових можливостей, як тепер. Внаслідок децентралізації місцеві бюджети збільшились у декілька разів, загалом по країні це колосальна сума: щороку – сотні мільярдів гривень перейшли на місця й повноваження. Саме це і зумовлює настільки відчайдушну боротьбу за вплив у громадах майже по всій Україні. Це й окреслює один із головних викликів для всього нашого суспільства, про який важливо сказати саме сьогодні, у День місцевого самоврядування», – зазначив Зеленський.
За його словами, регіональні чиновники більше не матимуть можливості для особистого збагачення за кошт місцевих бюджетів.
«Завданням конструктивних сил у місцевих радах, центральної влади і суспільства загалом бачу стримування апетитів ділків, які розглядають місцеві бюджети та нові повноваження виключно як особисту годівницю чи компенсатор втрачених можливостей на національному рівні. Час ділків минув. Якщо декому з них ще вдалося переграти інтереси громади, обманувши частину виборців, то це зовсім не означає, що наступні п’ять років можуть бути для них часом особистого збагачення і «князювання», як це бувало раніше», – підкреслив глава держави.
Президент заявив, що необхідно продовжувати реформу децентралізації «саме так, як вона й планувалася – заради розвитку громад, створення нових можливостей і комфортного середовища для життя людей».
Зеленський запросив до дискусії політиків з усіх областей України, щоб обговорити хід децентралізації у країні, а також виступив за відновлення Ради регіонального розвитку. На його думку, це дозволить суттєво поліпшити комунікацію між мерами, головами обласних адміністрацій та центральними органами влади.
https://www.facebook.com/zelenskiy95/posts/2703996013184091
Реформу децентралізації в Україні розпочали у 2014 році. Процес створення нових адміністративно-територіальних одиниць – об’єднаних територіальних громад – стартував у 2015 році.
31 серпня 2015 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації. Остаточне ухвалення відповідного законопроєкту заблокували через наявність у ньому норми про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
Верховна Рада на позачерговому засіданні 16 квітня 2020 ухвалила законопроєкт №2653 про внесення змін до закону «Про місцеве самоврядування». Законопроєктом, зокрема, запровадили поняття адміністративного центру та території територіальної громади. Після ухвалення цього закону в «Слузі народу» заявили про завершення реформи децентралізації.