Запроваджений в Україні «карантин вихідного дня» веде до економічної кризи. Про це 24 листопада в ефірі телеканала «Україна 24» заявив голова Виконавчого комітету реформ України Михайло Саакашвілі.
«В усього є дві сторони. У Німеччини, Франції та інших країн – великі ресурси, резерви, і вони допомагають бізнесу. В Україні сьогодні таких ресурсів немає. Я думаю, [президент Володимир] Зеленський правильно зробив, що частину «ковідних» грошей направили на допомогу бізнесу. Ці 8 тис. грн – хоч якась, але допомога. Але, звичайно, цього буде недостатньо», – сказав він.
За словами політика, «навряд чи буде ефективним» закривати бізнес.
«Ці заходи не працюють. Я у вихідні був у багатьох місцях, де спокійно працюють кафе, ресторани. Поліція бере гроші за те, що вони відкриті, спокійно кришують. Давайте не будемо себе обманювати», – заявив Саакашвілі.
Він зазначив, що в Києві «більшість закладів абсолютно порожні».
«Реальні ознаки дуже важкої стагнації, кризи. У цій ситуації ще їх дотискати додатковими заходами – економіка цього не витримає, вона лусне, це викличе трагедію мільйонів нових людей», – вважає Саакашвілі.
16 листопада він назвав «імпотенцією уряду» рішення про введення «карантину вихідного дня».
Кабінет Міністрів України вирішив запровадити «карантин вихідного дня» 11 листопада через збільшення кількості хворих на COVID-19. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснив, що йдеться про три вікенди. За його словами, МОЗ хотіло б увести жорсткий карантин на три тижні, проте українська економіка такого не витримає.
«Карантин вихідного дня» передбачає, що з 00.00 суботи до 00.00 понеділка в Україні працюватимуть виключно продуктові магазини, аптеки, транспорт, автозаправні станції та ветеринарні аптеки. Ресторани, кафе або інші заклади громадського харчування будуть працювати тільки на винос. «Карантин вихідного дня» дасть можливість «зупинити хвилю коронавірусної хвороби», вважає Степанов.
Низка міст одразу після оголошення рішення відмовилася вводити «карантин вихідного дня». Зокрема, проти виступили Львів, Івано-Франківськ, Дніпро, Житомир, Черкаси, Одеса, Луцьк і Тернопіль. Голови міст пояснили це тим, що такі карантинні заходи неефективні й призведуть до негативних наслідків для економіки. Згодом у кількох містах передумали і погодилися з уведенням карантину.
Поліцейські 14–15 листопада закрили 1,5 тис. магазинів, 800 закладів громадського харчування, 30 нічних клубів і 20 спортзалів; за фактами порушень правоохоронці склали майже 2 тис. адміністративних протоколів і відкрили дев’ять кримінальних проваджень. У Нацполіції України повідомили, що протягом 21-го і 22 листопада зупинили роботу 969 закладів торговельного та побутового обслуговування, 327 закладів громадського харчування, 22 торгових центрів і п’ять спортивних залів і басейнів.
23 листопада президент Володимир Зеленський заявив, що «карантин вихідного дня» дає результати.
Депутати Верховної Ради зібрали підписи під зверненням до Конституційного Суду про перевірку конституційності «карантину вихідного дня».