Українці в індивідуальному порядку подали до Європейського суду із прав людини приблизно 7 тис. заяв, які стосуються подій у Криму та на Донбасі. Про це заступник міністра юстиції України Іван Ліщина повідомив «Цензор.НЕТ» в інтерв’ю, опублікованому 18 січня.
«Суд каже, що є близько 7 тис. заяв, пов’язаних із Кримом і Донбасом, але ми поки що отримували матеріали десь по 200, вони всі пов’язані з Донбасом», – сказав дипломат.
За його словами, ЄСПЛ повідомить Україну, якщо українці судитимуться з Росією як країною-окупантом.
«Суд мав би нам переслати ці заяви на тій підставі, що держава, громадянами якої є заявники, автоматично має право брати участь у справі як третя сторона», – пояснив Ліщина.
2014 року Росія окупувала Крим і розпочала військову агресію в Донецькій та Луганській областях України.
14 січня 2021 року ЄСПЛ більшістю голосів узяв до розгляду скарги України проти Росії щодо низки порушень прав людини у Криму. Суд визнав скарги України «частково прийнятними». За словами міністра юстиції України Дениса Малюськи, ЄСПЛ підтвердив, що РФ мала контроль над Кримом ще з лютого 2014 року, а не від моменту так званого референдуму.
Перше засідання за позовом №20958/14 відбулося 11 вересня 2019 року. Інше спілкування із судом відбувалося письмово.
Україна звинувачує Росію в тому, що вона встановила військовий контроль над Кримом до формальної анексії, вбивала українських військових, жорстоко поводилася із кримськими татарами, викрадала й катувала журналістів, порушивши в иакий спосіб Конвенцію про права людини.