Антимонопольний комітет України заблокував китайським акціонерам доступ до управління ПАТ «Мотор Січ» і таким чином дав змогу колишньому акціонеру В’ячеславу Богуслаєву та підконтрольним йому менеджерам грабувати підприємство, заявив у коментарі агентству УНН президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Напередодні стало відомо, що Антимонопольний комітет утретє повернув без розгляду заявку китайської Skyrizon і DCH бізнесмена Олександра Ярославського про купівлю контрольного пакету акцій ПАТ «Мотор Січ».
«У наявності порочне коло, фундаментом якого є кругова порука чиновників, які зловживають неузгодженостями чинного українського законодавства, а також керівництва ПАТ «Мотор Січ», що протизаконно не допускає акціонерів до управління підприємством. Явно з метою подальшого використання службового становища в особистих корисливих цілях. Ситуація, що склалася, може свідчити про стійкі корупційні зв’язки та позаекономічне підґрунтя такого розвитку подій», – заявив експерт.
Після чергового рішення АМКУ група DCH та китайські інвестори «Мотор Січі» заявили, що найближчим часом знову звернуться до Антимонопольного комітету за дозволом на концентрацію акцій підприємства. Також інвестори звернулися до Господарського суду Києва з вимогами зобов’язати АМКУ розглянути їх заявку.
УНН пише, посилаючись на свої джерела в Антимонопольному комітеті, що відомство вимагає, щоб заявники надали довіреність від ПАТ «Мотор Січ», а чинний менеджмент підприємства не видає таку довіреність, посилаючись на той факт, що заявники не можуть надати виписку із реєстру акціонерів. Заявники, як і всі 100% акціонерів ПАТ «Мотор Січ», не можуть надати менеджменту підприємства виписку із реєстру акціонерів, оскільки акції компанії судовими рішеннями арештовані і водночас заблокований доступ до реєстрів акціонерів, зазначає агентство.
Охріменко вважає, що АМКУ підіграє колишньому акціонеру та підконтрольному йому менеджменту «Мотор Січі».
«Вимога АМКУ щодо довіреності – абсолютно казкова, з розряду «принеси мені, добрий молодець, те, чого не може бути». Нові акціонери – заявники – однозначно поміняють менеджмент ПАТ «Мотор Січ» у зв’язку із дефіцитом довіри – в даний час проти посадових осіб підприємства вже порушено кримінальні справи за фактом розкрадань і зловживання службовим становищем. Однак в даний час не мають можливості здійснити це, оскільки вже протягом трьох років не скликаються загальні збори акціонерів у зв’язку із відсутністю доступу до реєстру акціонерів через арешт акцій», – пояснив економіст.
ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, пов’язані зі Skyrizon, та інвестували у розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом йшлося про передачу 25% акцій «Мотор Січі» держконцерну «Укроборонпром». Однак у червні цього року радник гендиректора «Укроборонпрому» Руслан Корж повідомив, що «сьогодні ця пропозиція вже не актуальна, вона втратила силу ще в минулому році», писало видання LIGA.net.
Бізнесмени з Китаю вважають дії АМКУ проявом «недружньої поведінки української влади», що має на меті, на їхню думку, експропріацію інвестицій у «Мотор Січі». У вересні 2020 року ці фірми написали листа до Верховної Ради, у якому просять «припинити безпідставний тиск із боку держорганів», а також допомогти Україні уникнути збитків розміром $3,5 млрд, які вони, як інвестори, хочуть стягнути як компенсацію в межах інвестиційного спору на міжнародному арбітражі.
Китайські інвестори також повідомили Міністерство юстиції України про можливість подання позову до міжнародних арбітражних інстанцій про стягнення з України $3,5 млрд збитків, нанесених блокуванням законних ділових угод між приватними господарюючими суб’єктами України та Китаю, писало видання Hubs.
За інформацією головного редактора Ukraine Business News та колишнього кореспондента The New York Times Джеймса Брука, інтереси представників КНР в інвестиційному спорі з Україною захищатимуть три юридичні фірми з-поміж найвідоміших у світі, компетентних у питаннях міжнародного арбітражу та пов’язаних із американським істеблішментом. Партнером однієї з них є чоловік майбутньої віцепрезидентки США Камали Гарріс. Про це Брук писав у колонці для «НВ Бізнес» .