Колишній голова Конституційного Суду України (КСУ) Станіслав Шевчук назвав унікальною ситуацію, за якої усунутий із посади голови КСУ Олександр Тупицький продовжує ходити на роботу. Про це він заявив 2 січня в ефірі телеканала «Україна 24».
«У цілому це унікальна ситуація, коли суддя і голова суду Тупицький, якому вже висунуто підозру, продовжує займатися якимись незрозумілими речами. Він збирає спеціальне засідання на 5 січня, але не має жодних повноважень не те що скликати якесь засідання, а й приходити на роботу«, – сказав Шевчук.
Він вважає, що судді КСУ «можуть зібратися, але без пана Тупицького», і вирішувати загальні питання.
«Уже давно пора почати дисциплінарну процедуру звільнення пана Тупицького в установленому порядку, досі КСУ цього не зробив. Це дуже небезпечний прецедент, указ президента є чинним, і судді, які прийдуть на засідання, таким чином пошлють суспільству сигнал, що вони не визнають указ президента. Це основа руйнування правової держави«, – пояснив ексголова Конституційного Суду України.
Тупицького призначили суддею Конституційного Суду в травні 2013 року за квотою президента. КСУ він очолив у вересні 2019 року.
28 грудня 2020 року він мав з’явитися в Офіс генпрокурора України (ОГП) для вручення підозри в підкупі свідка і в завідомо неправдивих свідченнях свідка (ст. 386 і ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України). Як повідомили в Офісі генпрокурора, Тупицький поінформував, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки.
Пресслужба ОГП надсилає генеральному секретареві повідомлення про підозру Тупицькому поштою. Крім того, відомство надіслало Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді на два місяці.
29 грудня Зеленський підписав такий указ, зазначивши, що зробив це «заради відновлення справедливості і вирішення конституційної кризи».
У самому документі йдеться, що Тупицького усунули на підставі ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України (вона передбачає, що питання про усунення з посади осіб, яких призначає президент, розв’язує він же на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством).
30 грудня КСУ опублікував заяву, у якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького з посади, незважаючи на відповідний указ Зеленського. У КСУ заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки основний документ не дає президенту права усувати суддів КСУ. Навіть більше, Конституція України взагалі не передбачає можливості усунення судді КСУ з посади, зазначають у суді.
В Офісі президента пригрозили кримінальною відповідальністю особам, які розмістили на сайті КСУ повідомлення про неконституційність усунення Тупицького.
Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом. Пізніше Веніславський ще раз підтвердив позицію Офісу президента щодо Тупицького.
Як заявляла в коментарі виданню «ГОРДОН» експертка з конституційного права Юлія Кириченко, порядку усунення суддів КСУ не прописано. Тому президент не може виконати прохання Офісу генпрокурора й усунути Тупицького з посади на два місяці, вважає вона.