Депутати Європарламенту від керівної угорської партії «Фідес», а також від Християнської народної демократичної партії (KDNP) побачили в ситуації з обшуками в Закарпатській області «громадянську війну».
Про це йдеться в заяві «Фідес» і KDNP, опублікованій 2 грудня.
30 листопада Служба безпеки України провела в Закарпатській області обшуки у функціонерів одного з іноземних благодійних фондів. У СБУ перевіряли інформацію про причетність фонду до діяльності, спрямованої на порушення суверенітету України.
Угорські євродепутати визнали політично мотивованими слідчі дії та заявили, що мета обшуків – «залякування» і «тиск».
«Українська влада створює в Закарпатті ситуацію громадянської війни. Ми вважаємо це ганебним і глибоко засуджуємо застосування Збройних сил українською владою проти лідерів та організацій угорської громади в Закарпатті», – заявили вони.
Євродепутати назвали обшуки «скоординованими рейдерськими діями» проти «законних організацій угорської меншини», порівняли їх із «методами сталінської тоталітарної системи» і заявили, що український уряд «роками зневажає» права нацменшин.
У заяві згадано також, що уряд Угорщини і громада угорців у Закарпатській області виступали проти українських законів про державну мову та про освіту. Депутати назвали їх ухвалення прикладом порушення прав, які «можуть мати серйозні наслідки».
МЗС Угорщини через обшуки 30 листопада викликало посла України та висловило невдоволення діями української влади.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 1 грудня зустрівся з послом Угорщини, закликавши угорську сторону уникати кроків і заяв, які не відображають дійсності.
«Будь-які твердження про те, що в Україні нібито має місце залякування угорської громади або її частини, є безпідставною спекуляцією. В Україні як правовій державі діє принцип індивідуальної, а не колективної відповідальності», – заявив глава МЗС.