Україні необхідно провести роботи з інженерного облаштування щонайменше на 1500 км протяжності кордону з Росією. Про це розповів голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».
«У Сумській області робота ще не розпочиналася, наразі там проводяться вишукувальні роботи. Це 568 км кордону. На ділянці Чернігівської області ми облаштували 10% кордону, залишається ще 250–270 км. У Луганській області зроблено 110 км, залишається десь 380 км», – повідомив він.
За інформацією Дейнека, Держприкордонслужбі виділили на інженерне облаштування кордону із РФ 2020 року 400 млн грн. Проєкт починали з цифри 4,1 млрд грн, однак його скоротили до 2,5 млрд грн.
«За всі ці роки ми отримали 1,7 млрд грн. І я не можу зараз сказати, що в нас завершено з готовністю «під ключ» ділянку державного кордону хоча б в одній області», – сказав голова ДПСУ.
Уперше про проєкт «Стіна» колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заговорив на початку вересня 2014 року. Він підкреслював, що йдеться про будівництво «реального державного кордону між Україною і Російською Федерацією». Реалізацію проєкту розпочали 2014 року в Харківській області.
Спочатку на проєкт планували витратити 8,36 млрд грн. 2016 року його прогнозовану вартість зменшили до 4 млрд грн.
У межах проєкту планували облаштувати російсько-український кордон у межах Чернігівської, Сумської, Харківської та Луганської областей, українсько-молдовський кордон і території, прилеглі до адміністративного кордону з тимчасово окупованих Кримом.
Планували, що будівництво завершать 2018 року, але терміни закінчення робіт кілька разів переносили. За останніми прогнозами, проєкт потрібно реалізувати до 2025 року.
За даними Держприкордонслужби, станом на кінець травня 2020 року облаштування українсько-російської ділянки кордону було готовим на 40%.
У липні 2020 року Міністерство фінансів України не схвалило пропозиції Державної прикордонної служби України продовжити терміни будівництва проєкту «Стіна» і збільшити за нього витрати на 4,5 млрд грн. Про це повідомляли у звіті неурядової організації State Watch із посиланням на копію відповіді Мінфіну прикордонникам.