Іранська сторона у грудні минулого року передала Україні планшет у межах розслідування катастрофи літака Boeing 737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» під Тегераном 8 січня 2020 року, повідомила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.
«Розпочато дослідження планшета, знайденого на місці авіакатастрофи, який у грудні 2020 року Іран передав Україні», – написала вона.
Офіс генпрокурора продовжує розслідування катастрофи. Відомство провело понад 200 процесуальних і слідчих дій, а також спрямувало 18 запитів про міжнародну правову допомогу в інші країни, зазначила Венедіктова.
https://www.facebook.com/VenediktovaIryna/posts/205874031174914
Генпрокурорка України відзвітувала про постійний діалог із компетентними органами Ірану і Канади.
У межах міжнародної співпраці українська делегація виїжджала на місце авіакатастрофи, частково оглянула і сфотографувала уламки літака.
«Наразі в Україні триває комплексна криміналістична експертиза для встановлення причин і характеру уражень літака, обсягу матеріальних збитків і дотримання правил міжнародних польотів», – додала вона.
Проєкт фінального технічного звіту про авіакатастрофу літака МАУ, який українська сторона отримала від Тегерана, аналізуватимуть 60 днів. У нього внесуть правки і доповнення, після цього іранська сторона протягом місяця має його доопрацювати. Після затвердження радою Міжнародної організації цивільної авіації ICAO його оприлюднять, указала Венедіктова.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 «Міжнародних авіаліній України», який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 було збито іранською ракетою помилково.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершилося у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, одержаних із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що рішення цього питання «займе час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів», а голова Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не повинна отримати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім’ям загиблих у катастрофі.
Наприкінці грудня іранські ЗМІ повідомили, що влада країни готова виплатити $150 тис. кожній сім’ї загиблих під час аварії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підкреслив, що цю заяву було оприлюднено тільки у ЗМІ і українська сторона жодних офіційних підтверджень із боку Ірану не отримувала.