Україна отримала від Ірану проєкт технічного звіту щодо обставин катастрофи літака Boeing 737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», яка відбулася під Тегераном 8 січня 2020. Про це в інтерв’ю «Обозревателю» сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
За його словами, це сталося ще минулого четверга, 31 грудня, і тепер Україна має два місяці на власні коментарі та зауваження до тексту звіту.
«Проєкт звіту ми отримали 31 грудня, як то кажуть, під ялинку. Маємо два місяці на коментарі та зауваження. Це досить важливий етап для подальшого руху вперед, без якого було б неможливо домогтися виплати компенсації та загальної справедливості. Тепер слово підтверджується ділом», – підкреслив міністр.
Він також прокоментував інформацію у ЗМІ, що Іран планує виплатити по $150 тис. сім’ям загиблих у катастрофі. За словами міністра, цю інформацію оприлюднили лише через ЗМІ і ніяких офіційних повідомлень щодо цього Україна від Ірану не отримувала.
«Досвід останнього року навчив нас вкрай обережно ставитися до інформації іранських медіа і, що називається, фільтрувати кожне повідомлення. Поки я не отримаю офіційну пропозицію від іранського уряду, ми не зважатимемо на жодні повідомлення в новинах щодо цифр. Закликаю українців робити так само. Навколо цього питання багато інформаційного шуму», – підкреслив Кулеба.
На уточнення журналістів, чому ж переговорний процес між Україною та Іраном, який визнав свою провину в авіакатастрофі, триває вже цілий рік, міністр вказав на внутрішньополітичні проблеми країни.
«Затягування можу пояснити виключно внутрішньо-політичними розкладами Ірану. Там не всі позитивно оцінили той факт, що держава взяла на себе відповідальність [за збитий літак]. Ми в жодний спосіб не втручаємось у внутрішні справи Ірану, ми налаштовані на врегулювання цього питання. Бо це не політика, не право і не фінанси. Це питання моралі перед близькими й родичами жертв загиблих», – підсумував Кулеба.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 «Міжнародних авіаліній України», який прямував з Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебувало 167 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану та Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яку завершили у Франції, засвідчила незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, які дістала з бортового диктофона та реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що рішення цього питання «займе час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів», а голова Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не має отримати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім’ям загиблих у катастрофі.