Бізнесмен Ігор Коломойський через підконтрольних йому народних депутатів намагається вплинути на розслідування справи «ПриватБанку». Про це в інтерв’ю телеканалу «UA: Перший» заявив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник.
«[Олігархи] не просто впливають [на народних депутатів], вони, на жаль, фактично керують окремими сегментами парламенту. Наприклад, [нардеп від «Слуги народу» Олександр] Дубінський… Є у нас дві справи. Одна – це «ПриватБанк». Ця справа складна, але ми рухаємося по ній досить продуктивно. І, звичайно, певний олігарх, пан Коломойський, на жаль, постійно посилює вплив і свою присутність у парламенті через це, через своїх «рупорів». І звичайно, вони, тільки-но ми десь наближаємося, починають активізацію. Нещодавно було засідання антикорупційного комітету, якісь справи по мені слухалися, це знову ж таки ініціювали ці депутати», – зазначив Ситник, коментуючи обговорення в Раді питання про його відставку.
«ПриватБанк», що належав Ігорю Коломойському, націоналізували у грудні 2016 року, на той момент це був найбільший приватний банк України. Після націоналізації тодішній генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомляв, що українські правоохоронні органи розслідують кілька справ, пов’язаних із банком.
У травні 2020 року у КСУ надійшло подання від 51 народного депутата. У ньому йшлося про те, що п’ятий президент України Петро Порошенко, призначаючи директора НАБУ, вийшов за межі своїх повноважень.
28 серпня КСУ оприлюднив рішення за цим поданням. Суд дійшов висновку, що указ про призначення Ситника був неконституційним, оскільки в Основному законі чітко визначено перелік посад, на які призначає президент (серед них директора НАБУ немає). Видавши указ про призначення Ситника, Порошенко перевищив свої конституційні повноваження, вважають у КСУ.
Водночас у КСУ підкреслили, що рішення не поширюється на правовідносини, які виникли внаслідок виконання Ситником посадових обов’язків. Представник президента України в Конституційному Суді, народний депутат від «Слуги народу» Федір Веніславський пояснив, що рішення КСУ не становить загрози справам, які розслідує антикорупційне бюро: усі дії, вчинені директором НАБУ до 28 серпня, вважатимуть легітимними і конституційними.
НАБУ назвало рішення Конституційного Суду черговим кроком на шляху знищення інституційної незалежності відомства.
16 вересня КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ, зокрема положення про наділення президента України повноваженнями створювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади його директора, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності бюро, його операційної та інституційної незалежності і затверджувати положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування.
У НАБУ заявили, що через рішення КСУ поза законом опиниться аудит і призначення глави бюро.
Президент Володимир Зеленський на онлайн-зустрічі з послами G7 19 листопада заявляв, що директор НАБУ Ситник залишиться на посаді після 16 грудня, а рішення Конституційного Суду України про визнання неконституційними низки окремих положень закону про НАБУ поки не створює загроз, які можуть вплинути на легітимність бюро і його глави.
27 листопада у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4437, який передбачає внесення змін до закону про НАБУ, згідно з якими парламент зможе звільняти директора Нацбюро за наявності підстав, передбачених у законі.