Україні потрібна стратегія відносин із Російською Федерацією, переконаний міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він сказав на брифінгу 24 грудня, передає кореспондент видання «ГОРДОН».
«Думаю, що будь-яка людина, здатна тверезо мислити, розуміє, що без стратегії стосовно відносин із Російською Федерацією ми не можемо гарантувати нашу безпеку і чітко вибудовувати стратегічні перспективи розвитку нашої економіки. Навіть якщо взяти, наприклад, питання економічного транзиту через РФ або економічних обмежень, які може запроваджувати РФ щодо доступу українських товарів на її ринок. Нам потрібно навчитися жити з тією Росією, яку ми маємо під боком. І для цього потрібно дуже тверезо з холодним розумом на неї подивитися», – сказав міністр.
Він зазначив, що обговорює це питання з колегами в уряді, а також у Раді нацбезпеки і оборони, і «є певні напрацювання».
«Особисто я вважаю (це моя думка, це те, з чим я як міністр входжу в розмову на цю тему з колегами), що короткострокова мета наших відносин із РФ – вихід на принцип мирного співіснування. Зараз є війна між Росією та Україною, це факт. Ми маємо припинити війну, повернути мир в Україну, відновити нашу територіальну цілісність. Але ми розуміємо, що Росія від цього не зміниться, навіть якщо ми досягнемо цього результату, і стратегічні цілі Росії щодо України залишаться незмінними. А це деструктивні, руйнівні сили», – сказав він.
Тому, за словами Кулеби, вихід на принцип мирного співіснування відповідав би інтересам України.
«Потім, зі зміною політики, і це вже довгострокова мета, коли Росія усвідомить неминучість української незалежності, українського суверенітету, українського існування як частини західного світу і члена НАТО та Євросоюзу, ми можемо перейти до принципу співіснування, коли ми будемо просто, знаєте, терпіти одне одного, що називається, і дивитися на нові можливості. А потім уже можна буде зазирнути далі й дивитися, на що ми можемо виходити з РФ. Ми не можемо втекти від географії. І це головне правило, яке ми всі маємо усвідомити», – заявив глава МЗС.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази.