Народний депутат України від «Слуги народу», член комітету з питань транспорту та інфраструктури Олександр Скічко підтримав ініціативу «Укрзалізниці», згідно з якою строк служби низки категорій вантажних вагонів можна буде продовжувати до 45 років, що загрожує безпеці вантажних і пасажирських перевезень і ставить на грань виживання вагонобудівну галузь, пише УНІАН.
За оцінками агентства, керівник «Укрзалізниці» Володимир Жмак не планує модернізувати парк вагонів, а збирається «вичавлювати» залишки потенціалу з наявної інфраструктури.
Журналісти нагадали, що влітку цього року уряд запровадив ембарго на подальше ввезення старих вагонів, але ринок вимагав також презентувати план списання вагонів, які вже працюють у країні. Автори статті зауважують, що, за різними оцінками, протягом найближчих семи – дев’яти років щорічно мають списувати від 10 до 12 тисяч одиниць. Такий план дасть змогу згенерувати протягом найближчих п’яти років приблизно 10% додаткового ВВП – 350 млрд грн, пише агентство з посиланням на розрахунки вагонобудівників.
Якщо ж плану списання не ухвалити, може бути знищено цілу галузь і втрачено десятки тисяч робочих місць, ідеться в матеріалі. Ініціативу перевізника автори вважають заморожуванням нинішньої ситуації.
«По коліях і далі ходитимуть напіврозвалені вагони, які призводять до аварій вартістю в мільйони гривень, а ремонти такого поїзда проводять лише «на папері». Виробники вагонів змушені будуть закривати виробництва і звільняти десятки тисяч людей, оскільки в доступному осяжному майбутньому модернізації рухомого складу не передбачено. Строків експлуатації в 45 років немає в жодній європейській країні, і навіть Росія і Казахстан «вичавлюють» свої старі вагони з ринку, серед іншого, і з метою підтримки своїх вітчизняних машинобудівників», – пише УНІАН.
Також агентство робить висновок, що голова правління «Укрзалізниці» Володимир Жмак «вже визначився з політичними покровителями» і почав працювати в їхніх інтересах.
«Його некомпетентність із гаком буде компенсовано зовнішнім управлінням з боку зацікавлених вантажовідправників, які є кінцевими «бенефіціарами» схеми з уживаними вагонами», – указано в матеріалі.
Скічко ж, за даними УНІАН, почав недавно активно агітувати за відмову від списання вагонів у інтересах вантажовідправників, хоча раніше не цікавився цією темою.
«За однією з версій, тему з вагонами та підтримкою «Укрзалізниці» Скічко вибрав для себе як пріоритетну, щоб на цій хвилі обійняти пост міністра інфраструктури. Його нардеп нібито пригледів для себе, щойно крісло під [нинішнім міністром] Владиславом Кріклієм почало хитатися. Однак набагато реалістичніший вигляд має сценарій, що колишній телеведучий може увійти в історію як «трунар» цілої вагонобудівної галузі, який, пішовши на повідку меркантильних інтересів окремих учасників ринку, поставив їхні бізнес-завдання вище за пріоритети безпеки і розвитку інфраструктури країни», – підсумували в агентстві.