Звільнення директора Національного антикорупційного бюро та призначення нового директора не є сьогодні на порядку денному, про це міністр юстиції України Денис Малюська 8 грудня сказав у коментарі «РБК-Україна».
«Питання призначення нового директора НАБУ поки що неактуальне і з цим можна не поспішати», – зазначив міністр.
За його словами, влада зосереджена на розробленні конституційних змін для врегулювання питання призначення глави НАБУ. Після внесення змін до Конституції Мін’юст приєднається до розроблення відповідних змін до закону про НАБУ.
Конституційні зміни полягатимуть у тому, що президент зможе призначати директора НАБУ тільки за погодженням із Верховною Радою, зазначив Малюська.
Національне антикорупційне бюро України створили у 2015 році. Із часу заснування його очолює юрист Артем Ситник. Згідно із законодавством, завдання НАБУ – протидія корупційним правопорушенням, вчиненим вищими посадовими особами.
6 вересня 2019 року Сарненський районний суд Рівненської області визнав Ситника винним у порушенні визначених українським законодавством обмежень щодо отримання подарунків унаслідок того, що він не зазначив у своїй декларації інформацію про відпочинок на мисливських угіддях «Поліське – Сарни» у період із 2017-го до 2019 рік.
Ситник оскаржив рішення суду першої інстанції у Рівненському апеляційному суді, проте скаргу директора НАБУ відхилили. Після цього Ситника внесли до реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення. У 2020 році він оскаржив рішення українського суду в Європейському суді з прав людини.
Ситник звинувачував у організації цієї справи міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. На його думку, це помста за так звану справу про рюкзаки, у якій фігурував син Авакова Олександр.
У травні 2020 року до КСУ надійшло подання від 51 народного депутата. У ньому йшлося про те, що п’ятий президент України Петро Порошенко, призначаючи директора НАБУ, перевищив свої повноваження.
28 серпня КСУ оприлюднив рішення щодо цього подання. Суд вирішив, що указ про призначення Ситника був неконституційним, оскільки основний закон чітко визначає перелік посад, на які призначає президент (серед них директора НАБУ немає). Видавши указ про призначення Ситника, Порошенко перевищив свої конституційні повноваження, вважають у КСУ.
Водночас у КСУ підкреслили, що рішення не поширюється на правовідносини, що виникли внаслідок виконання Ситником посадових обов’язків. Представник президента України в Конституційному Суді, народний депутат від «Слуги народу» Федір Веніславський пояснив, що рішення КСУ не загрожує справам, які розслідує антикорупційне бюро: усі дії, вчинені директором НАБУ до 28 серпня, вважатимуться легітимними та конституційними.
НАБУ назвало рішення Конституційного Суду черговим кроком на шляху знищення інституційної незалежності відомства.
16 вересня КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ, зокрема положення про надання президентові України повноважень створювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти із посади його директора, призначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності бюро, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати положення про Раду громадського контролю та про порядок його формування.
У НАБУ заявили, що через рішення КСУ поза законом опиняться аудит і призначення глави бюро.
Президент Володимир Зеленський на онлайн-зустрічі з послами G7 19 листопада заявляв, що директор НАБУ Ситник залишиться на посаді після 16 грудня, а рішення Конституційного Суду України про визнання неконституційними низки окремих положень закону про НАБУ поки не створює загроз, які можуть вплинути на легітимність бюро та його глави.
27 листопада у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4437, який передбачає внесення змін до закону про НАБУ, згідно з якими парламент зможе звільняти директора Нацбюро за наявності підстав, передбачених у законі.
Глава фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія повідомив, що всі парламентські фракції підтримують ухвалення законопроєкту про процедуру звільнення директора НАБУ.