Президентство Джо Байдена відкриває для України шанс, зокрема, домогтися Плану дій щодо членства в НАТО і посилити санкції проти Росії, заявив експрезидент України, лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко. Про це повідомляє пресслужба партії.
На думку Порошенка, президент України має одним із перших поговорити з Байденом. Політик заявив, що своїми каналами сприяє, щоб розмова між главами держав відбулася якомога швидше.
Він підкреслив, що день інавгурації Байдена став дуже важливим днем для світу, який вірить у спільні демократичні цінності, трансатлантичну єдність і солідарність, цінності миру й безпеки. «Саме до цього світу належить Україна, а не до «русского мира» безправ’я, автократії та політичного рабства», – заявив Порошенко.
Політик назвав Байдена «щирим другом України» і підкреслив, що особисто переконався в цьому протягом кількох років свого президентства, коли саме Байден як віцепрезидент відповідав за відносини з Україною.
На думку Порошенка, президентство Байдена відкриває для України нові й дуже широкі можливості для відновлення територіальної цілісності та зміцнення суверенітету. Він не сумнівається, що новий лідер США буде «надійним союзником України на цьому шляху».
Лідер ЄС переконаний, що це шанс на повернення теми України в перелік пріоритетів світового порядку денного, на підтримку амбіцій України щодо питань європейської та євроатлантичної інтеграції, зокрема одержання Плану дій щодо членства в НАТО, який є необхідним кроком на шляху до членства в Альянсі.
«Але треба розуміти, що нова американська адміністрація готова допомагати Україні настільки, наскільки українська влада готова продовжувати реформи, а не імітувати їх», – зазначив політик.
3 листопада 2020 року у США відбулися чергові президентські вибори. Явка на виборах стала рекордною за 120 років – у них узяло участь майже 160 млн американців. Основним суперником демократа Байдена був 45-й президент США, республіканець Дональд Трамп.
Конгрес США 7 січня 2021 року затвердив Байдена переможцем президентських виборів. Він здобув 306 голосів вибірників, Трамп – 232.
Трамп заявив, що результати виборів було сфальсифіковано, не визнав своєї поразки і став першим за більше ніж 150 років президентом США, який відмовився брати участь у церемонії інавгурації свого наступника. На церемонії 20 січня були присутні троє колишніх президентів – Білл Клінтон, Джордж Буш – молодший і Барак Обама.
Через пандемію коронавірусу і заворушення, які сталися у Вашингтоні 6 січня, церемонія інавгурації мала менш масштабний характер, ніж зазвичай. Із міркувань безпеки поліція закрила доступ до будівлі Конгресу США, де відбувався захід.
Новому главі Білого дому 78 років. Він став найстаршим президентом в історії США. Байден понад 40 років займається політикою. У 1973–2009 роках він був сенатором від штату Делавер, потім протягом восьми років – у 2009–2017 роках – віцепрезидентом.
«ГОРДОН» стежив за інавгурацією Байдена в режимі онлайн.