В Офісі президента заявили, що посадовців, які розмістили заяви про неконституційність усунення голови Конституційного Суду Олександра Тупицького на сайті КС, необхідно притягнути до відповідальності.
«Закон України «Про Конституційний Суд України», регламент Конституційного Суду України, положення про офіційний веб-сайт КСУ чітко визначають, яка інформація може бути розміщена на сайті КСУ. Ні вказаними вище, ні жодним іншим чинним нормативно-правовим актом України не передбачено можливості розміщення на офіційному сайті КСУ повідомлення правового департаменту секретаріату КСУ, невідомо ким підготовленого та такого, що за своїм змістом є присвоєнням повноважень КСУ правовим департаментом», – ідеться в повідомленні на сторінці Офісу президента у Facebook.
В ОП зазначили, що розміщення таких «висновків» і «роз’яснень» на офіційному сайті суду роблять із метою свідомого введення в оману суспільства та ЗМІ щодо правової позиції КСУ.
«Відповідно, будь-які «заяви», «роз’яснення» та «висновки», розміщені на сайті суду, щодо яких КСУ не ухвалював рішень, є юридично нікчемними, а посадові особи, які дали розпорядження на їхнє розміщення, мають бути притягнуті до юридичної, серед іншого – кримінальної відповідальності за привласнення повноважень Конституційного Суду», – додали в ОП.
https://www.facebook.com/president.gov.ua/posts/2240960116048843
29 грудня Зеленський підписав указ про усунення Тупицького з посади судді на два місяці. Президент сказав, що підписав указ «заради відновлення справедливості і вирішення конституційної кризи».
У самому документі йдеться, що Тупицького усунули на підставі ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України (вона передбачає, що питання про усунення з посади осіб, яких призначає президент, розв’язує він же на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством).
30 грудня КСУ опублікував заяву, у якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького з посади, незважаючи на відповідний указ Зеленського. У КСУ заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки основний документ не дає президенту права усувати суддів КСУ. Навіть більше, Конституція України взагалі не передбачає можливості усунення судді КСУ з посади, зазначають у суді.
Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом.
Однак, як заявляла в коментарі виданню «ГОРДОН» експертка з конституційного права Юлія Кириченко, порядку усунення суддів КСУ не прописано. Тому президент не може виконати прохання Офісу генпрокурора й усунути Тупицького з посади на два місяці, вважає вона.