Ситуація в Росії, де жорстко придушують акції протесту, скидається на епоху радянського диктатора Йосипа Сталіна. Таку думку висловив 23 січня у Twitter президент Литви Гітанас Науседа, коментуючи затримання у РФ прибічників опозиціонера Олексія Навального.
«Литва рішуче засуджує жорстокі затримання мирних демонстрантів, які підтримують Навального в Росії. Відмова у праві на політичну опозицію – це повернення до сталінської епохи. Незаконно затриманих учасників протесту, зокрема дружину Навального [Юлію] (її вже відпустили. – «ГОРДОН»), мають негайно звільнити», – написав він.
23 січня в десятках міст РФ відбулися масові протести у зв’язку із затриманням і арештом Навального.
Протести в Росії. Акція «Свободу Навальному!». Уже затримали понад 3400 осіб. Онлайн-репортаж
17 січня Навальний повернувся в Росію, де його відразу ж затримали у справі «Ів Роше». Ще 2014 року в межах цієї справи опозиціонер дістав 3,5 року умовно і до 29 грудня 2020-го перебував на випробувальному терміні. Він мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань, проте із серпня до січня він перебував на лікуванні та реабілітації в Німеччині. Тепер умовний строк йому можуть замінити на реальний.
18 січня Навального заарештували на 30 діб. Перед тим як політика взяли під варту, він закликав своїх соратників вийти на мітинг 23 січня.
Російська влада розпочала готуватися до протестів заздалегідь. У міністерстві внутрішніх справ країни попередили про відповідальність за участь у «несанкціонованих акціях 23 січня», а міністерство освіти закликало батьків не пускати дітей на мітинги.
Крім того, за два дні до акцій протесту затримали кількох соратників Навального із Фонду боротьби з корупцією – Любов Соболь, Владлена Лося і Георгія Албурова. Прессекретарку Навального Кіру Ярмиш 22 січня взяли на дев’ять діб під арешт.
Соратник Навального Леонід Волков анонсував нові акції протесту наступних вихідних.