2020 року «Газпром» скоротив транзит газу через Україну на 38% – до 55,8 млрд м³. Такі цифри озвучив глава оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон у колонці, опублікованій 13 січня на «Економічній правді».
«Це багато чи мало? З одного боку, «Газпром» сплатив за потужності в розмірі 65 млрд м³, бо в контракті Україна домоглася присутності норми «качай або плати». З іншого, це найменший показник за останні 30 років. Навіть у 2014-му, коли «Газпром» докладав усіх зусиль для зниження поставок газу в ЄС, щоб не допустити реверсу газу з Європи в Україну, транзит склав 62 млрд м³«, – зазначив Макогон.
За його словами, за проєктної потужності газотранспортної системи України 146 млрд м³ транзиту це означає завантаження менше ніж на 30%.
Макогон заявив, що обсягів транзиту через Україну у 90–100 млрд м³ уже не буде, якщо не зміняться попит у Європі або геополітика в регіоні.
«Тому наші ключові завдання на найближчі п’ять років – оптимізація газотранспортної системи відповідно до потреб ринку і пошук нових можливостей для додаткового завантаження ГТС або зниження витрат при існуючому. Наприклад, завантаження ГТС можливе за рахунок залучення до транзиту альтернативних постачальників із РФ та Середньої Азії. Не варто очікувати, що Кремль дозволить вільний експорт газу в Європу», – підкреслив він.
30 грудня 2019 року на той момент прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що НАК «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу на п’ять років.
«Газпром» виплатив Україні майже $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу, водночас російська й українська сторони домовилися обнулити взаємні претензії за судовими позовами.
Мінімально гарантоване прокачування за новим договором становить 65 млрд м³ газу в перший рік і по 40 млрд м³ – протягом наступних чотирьох. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п’ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає більше ніж $7 млрд.