Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в розмові з главою МЗС Німеччини Гайко Маасом говорив про необхідність ввести жорсткіші санкції Європейського союзу щодо Білорусі.
Про це Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, заявив 27 листопада під час візиту в одну з лікарень Мінська, повідомляє сайт президента Білорусі.
Лукашенко зачитав присутнім витримки зі зведень білоруського КДБ.
«Ми втрачаємо наші можливості, не вживаючи рішучих заходів. Євросоюзу варто ввести серйозні санкції проти Білорусі, щоб паралізувати діяльність держави, бізнесу та виробництв», – нібито сказав Кулеба.
Лукашенко знову згадав якийсь «центр» в Україні, який створено для впливу на Білорусь.
«Прості люди до нас дуже добре ставляться, по-людськи, бо ми до них по-братськи ставилися. Але який цинізм: запізнюємося, треба швидше душити Білорусь», – заявив він.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, унаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки. У Слідкомі Білорусі заявили, що загиблий був п’яним. У коментарі виданню TUT.BY лікарі сказали, що в організмі Бондаренка було нуль проміле алкоголю.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, та ще 14 білоруських чиновників. До санкцій долучилася Україна. Після вбивства Бондаренка Євросоюз пригрозив Білорусі новими санкціями.