Україна заслуговує на те, щоб її номінували на Нобелівську премію миру, заявив колишній голова Служби безпеки України, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко 19 січня під час онлайн-конференції з керівництвом австрійського представництва Пан’європейського союзу і членами капітулу кавалерів ордена Святого Георгія.
Про це пресслужба партії «Сила і честь», яку очолює Смешко, повідомила виданню «ГОРДОН «.
«Майбутнє Європи безпосередньо залежить від майбутнього України. Про це вперше заявив у стінах британського парламенту ще 1935 року Ланселот Лоутон. А в наші дні Україна вже ввійшла в історію людства як країна – засновниця ООН і як єдина країна світу, яка добровільно позбулася третього ядерного арсеналу у світі і зробила в такий спосіб найбільший внесок у збереження миру та у світове ядерне роззброєння. Який заслуговує, до речі, на номінацію її як країни – ймовірної лауреатки Нобелівської премії миру», – заявив він.
На думку Смешка, Україна зробила для безпеки Заходу більше за інші європейські країни.
«Не будучи жодного разу протягом короткого часу власного незалежного існування країною-агресором або колоніальною державою, Україна вже зробила в безпеку Заходу внесок більший, ніж будь-яка інша європейська країна. Але досі вона так і не одержала жодної реальної безпеки компенсації за свій історичний внесок», – зазначив він.
Смешко додав, що «було б добре, якби парасолька 5-ї статті Євроатлантичного договору гарантувала нашу безпеку в реаліях неоголошеної війни проти нас із боку Росії».
«Однак політичні реалії такі, що мати бажання і мати можливості – це різні речі. Ми можемо мріяти про що завгодно, але ми не маємо об’єктивних можливостей і відповідних напрацьованих політико-дипломатичних зв’язків, щоб цього досягти сьогодні. Тоді як Росія має можливості активно блокувати цей процес через низку європейських країн – учасниць НАТО», – підкреслив ексголова СБУ.
Він вважає, що західні країни не мають спільної стратегії, яка стосується України.
«Імовірний шлях припинення війни в центрі Європи, деокупація українських територій, відновлення зруйнованої окупацією Криму системи міжнародного права, а також запобігання остаточному руйнуванню Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – це нове комплексне розв’язання питань безпеки в євроатлантичному просторі через розроблення нової спільної стратегії заходу щодо України та Росії», – сказав Смешко.
«Елементами цієї нової конструкції можуть бути зняття питання про членство України в НАТО в обмін на додаток Будапештського меморандуму реально чинним механізмом забезпечення територіальної цілісності та недоторканності її кордонів і неприпустимість застосування проти неї будь-якої сили: військової, економічної, політико-дипломатичної або інформаційно підривної. Одночасно – надання Україні статусу основного стратегічного партнера США поза НАТО і прийняття її повноправним членом Європейського союзу. А також внесення України як одного з базових елементів до майбутньої Балто-Чорноморсько-Адріатичної конфедерації демократичних країн Європи та визначення її як сполучного мосту між Заходом і Росією – для поступової та еволюційної реалізації концепції генерала Де Голля про створення Євроатлантичного простору безпеки від Ванкувера до Владивостока», – додав він.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між ЗСУ з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.