Служба безпеки України 28 листопада, у День пам’яті жертв голодоморів, розсекретила архівні документи головного управління держбезпеки (підрозділ НКВД СРСР) – обвинувальний висновок щодо начальника бюро всесоюзного перепису Центрального управління народно-господарського обліку Олімпія Квіткіна.
«Мільйони українців загинули в часи Голодомору 1932–33 років. Але радянська влада не визнавала жодних натяків на створений нею геноцид. Про це свідчать розсекречені нині архіви. Всесоюзний перепис населення 1937 року показав реальну демографічну кризу. Радянські демографи очікували, що в Україні мало би нараховуватися на той момент 35 млн мешканців. Натомість перепис встановив тільки 29 млн, тобто практично на рівні 1926 року», – йдеться у повідомленні СБУ, яке опублікували у Facebook.
Такі результати не сподобалися керівництву Комуністичної партії СРСР, відповідальному за здійснення перепису, тож Квіткіна звинуватили в наданні «штучно занижених та перекручених цифр», зазначили в СБУ.
«Хоча той маловідомий Квіткін не побоявся написати правду: що колективізація призвела до вимирання людей, що найбільш активні і працездатні селяни тікають із колгоспів і ті розвалюються, а соціалізм «не улучшает, а удушает благосостояние широких масс населения», – підкреслили в СБУ.
Українська спецслужба опублікувала обвинувальний висновок, в якому уродженця Чернігівської області Квіткіна звинуватили у висловлюванні «антирадянських» поглядів. Його засудили до розстрілу. СБУ оприлюднила довідку про те, що вирок виконали у Москві.
Голодомор 1932–1933 років – масовий голод, який спричинив багатомільйонні людські жертви у сільській місцевості на території Української РСР. На сайті музею Голодомору зазначають, що загальна кількість померлих через голод у ті роки сягає 7 млн осіб. В Україні Голодомор вважають актом геноциду українського народу, інспірованим урядом СРСР. Кожної четвертої суботи листопада в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів, коли вшановують пам’ять жертв масового голоду 1921–1923 років та 1946–1947 років.