Адміністрація президента США Дональда Трампа готує нові санкції проти російського газопроводу «Північний потік – 2». Про це агентству Reuters 23 грудня повідомили високопоставлені джерела в Білому домі.
За словами джерел, нові санкції очікують найближчого майбутнього. В адміністрації Трампа впевнені, що вони «завдадуть фатального удару по російсько-німецькому проєкту».
Джерела Reuters не уточнили, проти яких організацій введуть санкції, але повідомили, що їх не буде спрямовано проти конкретних країн або чиновників.
Також, за словами одного з посадовців, європейські організації зможуть уникнути санкцій, якщо «докладуть зусиль, щоб звести нанівець» свою участь у будівництві «Північного потоку – 2».
Один зі співрозмовників агентства зазначив, що попередні санкції США вже збільшили вартість проєкту на $1 млрд.
«Північний потік – 2» – газопровід, який має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м³ газу на рік. Спочатку повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, згодом, за даними The New York Times, вона зросла до майже $11 млрд. Станом на грудень 2019 року було побудовано 93,5% газопроводу, повідомляв офіційний представник оператора проєкту – компанії Nord Stream 2 AG – Єнс Мюллер.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Будівництво газопроводу було заморожено, оскільки у грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Одразу після цього швейцарська компанія Allseas зупинила роботи з будівництва «Північного потоку – 2» і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладальники. «Газпром» заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладальників.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель стверджувала 1 вересня 2020 року, що «Північний потік – 2» добудують, незважаючи на погрози США.
11 грудня будівництво газопроводу відновили. Того ж дня Сенат США слідом за Палатою представників підтримав проєкт оборонного бюджету країни на 2021 рік, який передбачає і посилення санкцій проти «Північного потоку – 2», однак американський президент Дональд Трамп ветував його.
Обраний президент США Джо Байден, за даними ЗМІ, зайняв жорстку позицію щодо «Північного потоку – 2». Він хоче назавжди зупинити цей проєкт, писала німецька газета Bild. Президент Росії Володимир Путін сподівається, що адміністрація Байдена не стане перешкоджати будівництву газопроводу.