Над заступником глави Офісу президента України Олегом Татаровим збираються хмари. Таку думку висловив 3 січня у Facebook журналіст і блогер, співзасновник Українського інституту майбутнього Юрій Романенко.
За його інформацією, президент України Володимир Зеленський зустрів Новий рік у колі друзів і соратників на держдачі «Гута» в Карпатах. На святі не було двох заступників глави Офісу президента – Олега Татарова та Ігоря Жовкви.
«Наприкінці року Татаров опинився в центрі корупційних обвинувачень, які було запущено НАБУ після свідчень забудовника [екснардепа, голови «Укрбуду»] Максима Микитася. У підсумку його фігура стала занадто токсичною для Зеленського і [глави Офісу президента Андрія] Єрмака, які були не проти його позбутися. Як кажуть мої джерела в ОП, Татаров пригрозив Єрмаку, що зіллє нюанси у справі вагнерівців, яку він курирував. Єрмак із Зеленським визнали це шантажем і протягом останніх тижнів 2020 року Татарова усунули від доступу до президента», – написав Романенко.
На його думку, конфлікт, що поглиблюється між НАБУ і Татаровим, наражає на ризики у зв’язку з перемогою кандидата від Демократичної партії Джо Байдена на президентських виборах у США.
«Очевидно, що для Зеленського і Єрмака питання налагодження відносин із новою адміністрацією у Вашингтоні критично важливе, а конфлікт НАБУ з Татаровим торпедуватиме зусилля з налагодження мостів. Тому в ОП схиляються до того, щоб протягом січня спровадити Татарова з ОП під тим чи іншим слушним приводом від гріха подалі», – резюмував Романенко.
https://www.facebook.com/yuriy.romanenko/posts/3843342172354152
29 липня влада Білорусі повідомила про затримання 33 іноземців, які перебувають у приватній військовій компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
В інтерв’ю засновнику видання «ГОРДОН» Дмитрові Гордону, яке вийшло в ефір 6 серпня, президент Білорусі Олександр Лукашенко сказав, що видасть Україні затриманих бойовиків у разі, якщо Київ доведе їх причетність до злочинів на Донбасі. Лукашенко доручив запросити у країну генеральних прокурорів Росії та України для розгляду ситуації із затриманими бойовиками. 9 серпня він заявив, що, якщо генпрокурори не приїхали до Мінська, отже, їм «начхати на цих хлопців».
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев’ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій «ЛНР» і «ДНР».
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців «будуть трагічними».
Головний редактор «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК «Вагнер» у Білорусь була частиною спецоперації ГУР Міністерства оборони та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська з 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, крім глав українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели із 2019 року.
Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК «Вагнер» зірвала людина «із найближчого оточення» Зеленського.
У СБУ назвали ці дані «фантастичним сценарієм». Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК «Вагнер» у Мінську перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський заявив, що жодного «зливу» спецоперації із затримання вагнерівців не було.
Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.