Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький заявив, що сьогодні ввечері після повернення з відпочинку на нього чекає «шоу з повісткою» в аеропорту, пише пресслужба КСУ.
«Йому з достовірних джерел із посиланням на Офіс президента стало відомо, що ввечері, 13 січня, після повернення з родиною до Києва у приміщенні аеропорту за участю окремих ЗМІ та громадських активістів планується проведення публічного «шоу» з інсценуванням вручення підозри», – ідеться в релізі.
Тупицький вважає це «черговою спробою» дискредитувати його як суддю та голову КСУ.
«За його словами, метою цього є дестабілізація та блокування роботи суду з розгляду суспільно значущих справ, зокрема справи щодо ринку землі», – ідеться в повідомленні.
На думку Тупицького, відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України йому підозри не вручали. Це має відбутися «виключно в межах належної правової процедури», зазначив він.
10 січня у ЗМІ з’явилася інформація, що Тупицький відпочиває на королівській віллі в Дубаї, оренда якої становить 300 тис. грн на добу.
12 січня у МЗС підтвердили, що Тупицький поїхав у відпустку в Дубай, проте зазначили, що загальна вартість його поїздки становить 242 тис. грн. У суді додали, що такі витрати повністю покриває зарплата Тупицького, яка у грудні минулого року була 433,5 тис. грн.
Тупицького призначили суддею Конституційного Суду у травні 2013 року за квотою президента. КСУ він очолив у вересні 2019 року.
28 грудня 2020 він мав з’явитися в Офіс генпрокурора України (ОГП) для вручення підозри в підкупі свідка й у свідомо неправдивих показах свідка (ст. 386 і ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України). Як повідомили в Офісі генпрокурора, Тупицький сказав, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки.
Пресслужба ОГП надіслала повідомлення про підозру Тупицькому поштою. Окрім того, відомство надіслало президенту України Володимирові Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді на два місяці.
29 грудня Зеленський підписав такий указ, зазначивши, що зробив це «заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи».
У самому документі йдеться про те, що Тупицького усунули на підставі ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України (вона передбачає, що питання про усунення з посади осіб, призначених президентом, вирішує він же на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством).
30 грудня КСУ опублікував заяву, у якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького з посади, незважаючи на відповідний указ Зеленського. У КСУ заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки основний документ не дає президенту права усувати суддів КСУ. До того ж Конституція взагалі не передбачає можливості усунення судді КСУ з посади, зазначають у суді.
В Офісі президента пригрозили кримінальною відповідальністю особам, які розмістили на сайті КСУ повідомлення про неконституційність усунення Тупицького.
Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом. Згодом Веніславський ще раз підтвердив позицію Офісу президента щодо Тупицького.
Як заявляла в коментарі виданню «ГОРДОН» експертка з конституційного права Юлія Кириченко, порядку усунення суддів КСУ не прописано. Тому президент не може виконати прохання Офісу генпрокурора й усунути Тупицького з посади на два місяці, вважає вона.